Co to jest tinnitus?

Dziś zapraszamy do przeczytania wpisu, którego bohaterem będzie tajemniczo brzmiące słowo. Dowiecie się z niego czym jest tinnitus oraz czy takie zjawisko jest groźne dla zdrowia człowieka. Sprawdzimy również czy zatyczki przeciwhałasowe okażą się pomocą, będą wsparciem dla zmysłu słuchu człowieka.

Co oznacza termin tinnitus auris?

Tinnitus auris to słowa pochodzące z łaciny. Wydają się skrywać w sobie dużą tajemnicę, jednak oznaczają po prostu szumy uszne. Ich występowanie często opisywane jest jako uczucie gwizdu, klikania, dzwonienia, syczenia, czy brzęczenia.
W dzisiejszym czasie, w momencie, kiedy nasze uszy przez wiele godzin wystawiane są na działanie hałasu (zależnego od nas lub nie) – dotyka ono coraz większej liczby osób. O szumie w uszach możemy mówić, gdy odczuwamy dźwięki, w chwili, kiedy nie są one słyszalne dla innych osób.

Wyróżniamy kilka jego rodzajów:

 • tinnitus wyrównany – taki, z którym jesteśmy, pogodzeni, przyzwyczailiśmy się do niego, znosimy go z dozą cierpliwości,
 • tinnitus niewyrównany – naruszający funkcje życiowe,
 • tinnitus subiektywny – szumy słyszane są tylko przez nas,
 • tinnitus obiektywny – mimo, że dźwięk jest wewnątrz nas – jest możliwość jego wykrycia poprzez użycie stetoskopu.

Rzadziej występuje szum uszny obiektywny – częściej odczuwane są takie szumy, które słyszy tylko osoba ich doświadczająca. Mogą one zanikać samoistnie i być incydentalne, a także powtarzać w regularnych odstępach czasowych np. pod wpływem czynników zewnętrznych.


Istnieje także tinnitus przewlekły, który występuje z ubytkami lub utratą słuchu. Wspólnym czynnikiem jest tu uszkodzenie komórek słuchowych z wypustkami włoskowymi znajdujących się w ślimaku. Tinnitus całościowy to zespół problemów związanych ze słuchem i z psychiką człowieka występujący w nieleczonym szumie usznym przewlekłym. Warto podjąć się terapii, szukać pomocy, konsultacji lekarskich.

Przyczyn szumów usznych może być wiele, często są związane z urazami, czynnikami zewnętrznymi oraz chorobami. Wywoływać je mogą:

 • zażywane leki,
 • przemęczenie,
 • stres (także przewlekły),
 • różnego rodzaju schorzenia na przykład sercowo – naczyniowe,
 • nadczynność tarczycy,
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • miażdżyca,
 • urazy w obrębie głowy i szyi,
 • środki chemiczne.

Nie należy zapominać, że przy urazach mechanicznych drastycznie zwiększa się możliwość ich powstawania. Także przebywanie w miejscu, w którym jest duży hałas może przyczynić się do występowania szumów.

Tinnitus bardzo często uwidacznia się u osób starszych, w wieku podeszłym (związane jest to wtedy z pojawieniem się problemów np. z nadciśnieniem).

Czy szumy uszne są groźne dla zdrowia człowieka?

Na tinnitus możemy patrzeć w dwojaki sposób. Sam fakt ich incydentalnego występowania nie jest czymś złym, jednak może być objawem różnych jednostek chorobowych. Ich pojawianie się może mieć niebagatelny wpływ na zdrowie oraz na zdolność słyszenia dźwięków (zarówno cichych jak i głośnych). Warto zareagować w odpowiedniej chwili, by nie dopuścić do dalszych problemów zdrowotnych.

Terapia szumów usznych

W dzisiejszych czasach dostępne są różne możliwości pozwalające na przeciwdziałanie zjawisku tinnitus auris. Bardzo ważna jest profilaktyka (na przykład nie eksponowanie się na działanie hałasu) i szybka reakcja w momencie gdy szumy zaczną się pojawiać. Mowa tu przede wszystkim o niezwłocznym udaniu się do specjalisty – lekarza rodzinnego, laryngologa.

Do terapii szumów usznych zaliczyć możemy elementy pomocy farmakologicznej:

 • zażywanie leków,
 • korzystanie z aparatów słuchowych (z generatorami szumów),
 • metody habituacji (wypierania myśli o nich, nie zwracanie uwagi na występowanie, brak reakcji).

Należy zwrócić uwagę, że wyżej wspomnianą jako ostatnią terapię przeprowadza wykwalifikowany psychoterapeuta.

Zatyczki do uszu – wsparcie słuchu?

Być może zatyczki do uszu nie leczą szumów usznych, jednak mogą zapobiegać ich powstawaniu, eliminują jeden z czynników, wywołujący powstawanie tinnitus auris. Mowa tu oczywiście o hałasie. Stopery do uszu skutecznie chronią nasz słuch przed zgubnym wpływem bardzo głośnych, uporczywych i drażniących dźwięków.

Zatyczki przeciwhałasowe – trudny wybór

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli ochronników słuchu, takie, których możemy używać w biurze, w podróży, podczas uprawiania sportów motorowych i strzeleckich, na basenach i podczas koncertów i słuchania muzyki, jest też możliwość skorzystania z zatyczek do uszu do pracy.

Pomóc mogą także zatyczki do uszu do spania oraz odpoczynku. Z ten ostatni rodzaj z pewnością zniweluje słyszalność dźwięków podczas odpoczynku nocnego, ograniczy docieranie niepożądanego hałasu (głośnych imprez, komunikacji miejskiej).

Zatyczki do uszu na chrapanie sprawdzą się w momencie gdy taki odgłos staje się przeszkadzający, rozdrażniający.

Jaki model wybrać?

HASPRO to producent zatyczek do uszu, w jego ofercie znajdziemy różne modele: zatyczki do uszu na wymiar, dla dzieci, jednorazowe, uniwersalne lub formowane. Jeśli chodzi o poszczególne modele to z pewnością dobrym pomysłem będzie zakup modeli: Tube 50, Multi10, Haspro Sleep Universal czy Haspro 1P Foam. Niektóre z nich to kolorowe zatyczki do uszu – dostępne w wyrazistych wersjach kolorystycznych.

Warto pamiętać, że ochrona słuchu jest niebywale ważna, dlatego – podejmujmy działania profilaktyczne chroniące nas przed jego uszkodzeniami i głuchotą.