Strażak, kierowca karetki, policjant – co mają ze sobą wspólnego?

Żyjemy w czasach, w których zanieczyszczenie hałasem jest bardzo duże. Głośne dźwięki otaczają nas z każdej strony. W dzisiejszym artykule, po raz kolejny poruszymy temat zawodów/profesji, w których hałas może okazać się niebezpieczny. Z tekstu dowiesz się, co łączy policjanta, strażaka i kierowcę karetki. Uzyskasz również odpowiedź na pytanie, czy są oni narażeni na działanie głośnych dźwięków oraz niebezpieczeństwo utraty słuchu. I najważniejsze – czy przedstawiciele tych zawodów powinni sięgać po środki ochrony słuchu: zatyczki przeciwhałasowe lub stopery do uszu.

Hałas w pracy policjanta, strażaka i kierowcy karetki

Czy zaskoczy Cię fakt, że osoby wykonujące powyższe zawody są mocno narażone na działanie hałasu, a utrata słuchu może być w ich przypadku chorobą zawodową? Głównym, lecz nie jedynym, źródłem hałasu w ich pracy jest syrena alarmowa, która emituje dźwięk do 120 dB.

Warto wspomnieć, że z tymi zawodami wiąże się również przebywanie w miejscach, w których występują dźwięki o bardzo dużym natężeniu: krzyki, odgłosy wystrzałów. Policjant, strażak, kierowca karetki powinien być przygotowany na działanie w sytuacjach napięcia. Bardzo ważne jest kontrolowanie stresu – powoduje on zwiększanie się poziomu kortyzolu co również nie jest dobre dla słuchu funkcjonariuszy.

Wpływ aktywności fizycznej na słuch

Pracujący w zawodach użyteczności publicznej (głównie strażacy, policjanci) powinni być osobami wysportowanymi, o dobrej kondycji fizycznej. Wiąże się to z regularnymi treningami sportowymi, niekiedy również z ćwiczeniami na strzelnicy (w tym miejscu obowiązkowe jest stosowanie zatyczek przeciwhałasowych, stoperów do uszu!).

Warto pilnować, by poziom kortyzolu nie pozostawał przez długi czas wysoki, by w naszych uszach podczas ćwiczeń nie pojawiały się szumy. Trwające zbyt długo uwalnianie się tego hormonu może powodować śmierć komórek słuchowych, głuchotę. Obserwujmy swoje ciało, dbajmy o to by nie doprowadzić do przetrenowania.

Podczas meczu, koncertu – zabezpieczania imprez masowych

Nie należy zapominać o pracy strażaków i funkcjonariuszy policji oraz załóg karetek. To osoby, które zajmują się zabezpieczaniem imprez masowych, np. koncertów, meczów na stadionach. Policjanci dbają o bezpieczeństwo, pilnują by nie wybuchały zamieszki. Ratownicy medyczni reagują w sytuacjach gdy trzeba udzielić pierwszej pomocy z powodu zasłabnięć, pobić, upadków, złamań kończyn i innych nieprzewidzianych wydarzeń. Strażacy zabezpieczają ją pod kątem przeciwpożarowym oraz wspierają inne służby.

Jak powszechnie wiadomo – są to miejsca głośne i wykorzystuje się specjalny system nagłośnienia. Podczas wydarzeń sportowych i koncertów popularnych zespołów ludzie na nim obecni są pod wpływem emocji. Te ostatnie wyrażane są w różny sposób. Często poprzez głośny śmiech, krzyk i oklaski.

Kolejnym miejscem, w którym funkcjonariusze narażeni są na zgubne skutki zanieczyszczania hałasem są różnego rodzaju uliczne demonstracje. Również podczas takich wydarzeń policjanci, załoga karetek narażeni są na działanie dźwięków o bardzo dużym natężeniu – do wyrażenia swoich racji demonstranci używają megafonów.

Zatyczki do uszu a zawody użyteczności publicznej

Osoby, które pracują w zawodzie policjanta, strażaka, kierowcy karetki powinny szczególnie dbać o słuch i stosować środki ochrony słuchu. Niestety nie zawsze jest możliwość ich używania. Dotyczy to momentów pracy o charakterze interwencyjnym, gdzie potrzebna jest interakcja, rozmowa, gdy trzeba wykazać się trzeźwością umysłu, zdolnością kojarzenia.

Często jest to patowa sytuacja. Z jednej strony niezbędne jest użycie stoperów do uszu, by nie uszkodzić tak delikatnego narządu jakim jest ucho i chronić zmysł słuchu. Z drugiej zaś – trzeba być czujnym i gotowym do szybkiej reakcji, słyszeć wydawane komendy.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by zatyczek do uszu używać w momencie kiedy nie ma wezwania, nie zajmujemy się ochroną, pomocą poszkodowanym. Stopery do uszu z pewnością pomogą wyciszyć się, odpocząć, odgrodzić od hałasu, a także od innych źródeł dźwięków. Ma to niebanalny wpływ na zdrowie, życie osób pracujących w zawodach, w których popełnienie jakiegokolwiek błędu niesie za sobą katastrofalne skutki. Korzystanie z zatyczek do uszu w znacznym stopniu poprawia koncentrację.

Jakie zatyczki wybrać?

Firma Haspro jest producentem zatyczek do uszu – produktów wspierających nasz słuch. W swojej ofercie ma naprawdę wiele artykułów, które chronią ten delikatny zmysł. Wybierając stopery do uszu dobrym pomysłem jest zastanowienie się w jakich sytuacjach będą one używane.

Dla pracowników wyżej wspomnianych zawodów dobrym wyborem będą zatyczki do uszu na wymiar, uniwersalne, formowane, czy zatyczki do uszu jednorazowe. Z pewnością zapewnią one komfort, pozwolą osiągnąć oczekiwany efekt.

Policjant z pewnością skorzysta ze stoperów do uszu odpowiednich do uprawiania sportów motorowych, strzeleckich (bardzo ważne jest, by funkcjonariusze regularnie szkolili się na strzelnicach).

Kierowcy karetek oraz strażacy mogą wybrać zatyczki do uszu do pracy.

Pracownicy wspomnianych zawodów powinni regularnie trenować. Często wiąże się to również z wizytami na basenie. W tym miejscu stopery do uszu są nieodzowne: chronią przed infekcjami powodowanymi przez wodę, która dostaje się do kanału słuchowego.

Funkcjonariuszu, dbaj o swój słuch!