Zawody / profesje, w których hałas może okazać się niebezpieczny dla naszego słuchu

Praca to temat ważny, często poruszany. Oczywiście dla wielu osób może okazać się drażliwy. Wykonując obowiązki zawodowe spędzamy bardzo dużo czasu. Jego ilość jest zróżnicowana – zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od specyfiki zawodu. W czasie pracy warto pamiętać o odpowiedniej ochronie słuchu oraz odgrodzeniu się od niechcianych odgłosów.

Inaczej wygląda dzień pracy lekarza, pielęgniarki, inaczej muzyków, wodzirejów czy ludzi pracujących w domu. Obecnie, ze względu na panującą pandemii forma home office stała się bardzo popularna. Hałas w pracy jest rzeczą uciążliwą, kilkugodzinne narażenie na niego może powodować uczucie rozbicia i drażliwość.

Nadmiar dźwięków – czy da się od niego odgrodzić? Jak wiecie – hałas to zjawisko, które otacza nas z każdej strony, a walka z nim jest trudna, czasem nawet niemożliwa. Niepożądane dźwięki docierają do nas z ulicy (dźwięki karetek, samochodów, komunikacji), czy sąsiednich mieszkań. Wywoływać je mogą także nasi bliscy: głośno rozmawiając, oglądając telewizję, słuchając muzyki czy… chrapiąc oraz współpasażerowie podczas podróży.

Co się nam przyda w takich sytuacjach?

  • Zatyczki do uszu do spania
  • Stopery do pracy w domu
  • Zatyczki do uszu do podróży

O ile w niektórych sytuacjach od hałasu można się odgrodzić sięgając po zatyczki przeciwhałasowe, to w wielu przypadkach, szczególnie w miejscu pracy, nie ma takiej możliwości.

Głośne dźwięki w pracy muzyka

Regularne przebywanie w miejscu, w którym dźwięki osiągają bardzo dużą liczbę decybeli (od 110 dB do 120 dB) ma niebagatelny wpływ na zdrowie i słuch.

Na zagrożenie utratą słuchu uwagę zwracają znane i przez wiele osób cenione gwiazdy muzyki: polskie oraz zagraniczne. Szczerze o swoich problemach mówią Kazik Staszewski oraz Dorota Rabczewska – Stępień (Doda).

Lider zespołu KULT zmaga się z wieloprocentową utratą słuchu w obu uszach (w jednym 40%, w drugim – 60%), używa aparatu słuchowego. Nie spowodowało to wykluczenia, rezygnacji z pracy i muzyk zapewnia o swojej gotowości do powrotu na scenę, nagrywa kolejne piosenki, single oraz – występuje na różnego rodzaju koncertach.

Doda, o której wspomniano wcześniej – mocno obawia się dalszej i całkowitej utraty słuchu.

Jeśli chodzi o artystów z zagranicy – szczerze o swoich problemach mówią Brian Johnson z zespołu AC/DC oraz Larry Heard (Mr. Fingers). Także i tym panom utrata zdolności słyszenia nie przeszkodziła w pracy zawodowej – nie przerwali oni swojej kariery muzycznej.

Nie można również zapominać o osobach pracujących w orkiestrach, filharmoniach, grających na instrumentach. Także w ich pracy po latach mogą pojawić się niepożądane skutki, niedosłuch czy głuchota.

Muzycy to osoby, które często się przemieszczają – w ich podręcznym bagażu powinny znaleźć się zatyczki do uszu na podróż.

Zawody/profesje zagrożone hałasem

Zawodów, w których pracownicy są narażeni na hałas, zagrożonych utratą słuchu jest wiele. Oprócz tych związanych z muzyką – profesji, w których ochrona słuchu to temat ważny – jest przynajmniej kilka.

Być może zaskakujący okaże się fakt, że mogą być na to narażone osoby pracujące w szkołach: przede wszystkim nauczyciele oraz obsługa stołówek. Przerwy pomiędzy lekcjami to momenty, w których  jego natężenie dźwięków jest największe.

Również pracownicy przemysłowi, różnego rodzaju fabryk są bardzo mocno narażeni na niepożądany hałas, który emitują przede wszystkim wyspecjalizowane maszyny, taśmy produkcyjne oraz duża ilość ludzi znajdująca się w jednym miejscu.

Wiele osób zajmuje się pracami budowlanymi, wykończeniowymi, stolarskimi.  Tu również istnieje możliwość pozostawania pod wpływem zanieczyszczeń hałasem. Związane jest to z używaniem głośnych narzędzi: krajarek, wiertarek, młotów pneumatycznych oraz udarowych (i wielu innych, przydatnych w pracy).

Zbyt duża liczba decybeli jest czynnikiem utrudniającym pracę zawodową niemal we wszystkich zawodach, także podczas home office. Przede wszystkim – utrudnia skupienie się, przeszkadza w prawidłowym wykonywaniu obowiązków zawodowych, zwiększa ryzyko popełnienia błędów.

Zatyczki do uszu – produkt przydatny podczas pracy?

Stopery do uszu to dobre rozwiązanie dla osób, które codziennie są narażone na zgubne skutki działania niepożądanych dźwięków.  Niestety, nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Nie mogą ich używać osoby pracujące z klientami oraz w zespole. Dla nich przydatne mogą okazać się słuchawki wygłuszające. Jeśli jednak specyfika zawodu pozwala sięgać po stopery – poniżej znajdziecie przykładowe rodzaje, które  z pewnością okażą się przydatne. 

Przed zakupem ochronników słuchu warto zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami wobec nich. Na rynku dostępne są:

Wybierać można też spośród naprawdę wielu rodzajów, w zależności od specyfiki pracy, wykonywanego zawodu. Przydać się więc mogą: zatyczki do uszu na basen (dla osób zawodowo zajmujących się pływaniem), do sportów motorowych i strzeleckich (skorzystają z nich zarówno sportowcy, jak i osoby pracujące na strzelnicach) oraz dla muzyków.

Z pewnością sprawdzą się też zatyczki do uszu do biura, znajdą zastosowanie w momentach gdy potrzebujemy szczególnego skupienia, wyciszenia. Czasem również zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, kiedy do pracy musimy zabrać swoją pociechę. Gdy jest ono zagrożone hałasem – chrońmy jego słuch sięgając po kolorowe zatyczki do uszu dla dzieci.