W jaki sposób zatyczki do uszu pomagają podczas lotu?

Czy zatyczki do uszu pomagają przy ciśnieniu w samolocie?

Pomagają one zmniejszyć nadmierny wzrost ciśnienia w uszach i mogą złagodzić ból, gdy pilot przystępuje do lądowania. Jeśli planujesz podróż i cierpisz na ból uszu podczas długich lotów, eksperci ds. rozwiązań słuchowych polecają korzystanie z zatyczek do uszu w samolocie.

Dowiedz się, kiedy i jak używać zatyczek do uszu podczas lotu, aby zmniejszyć dyskomfort w uszach i zneutralizować nadmierny hałas.

Wyobraź sobie sytuację, gdy jesteś już usadowiony na swoim miejscu w samolocie, podekscytowany nadchodzącą podróżą. Samolot startuje, a nagle słyszysz trzask i nie jesteś w stanie niczego usłyszeć. Dyskomfort staje się jeszcze gorszy, gdy twój samolot wznosi się coraz wyżej na niebie. Teraz odczuwasz rozdzierający ból, który nie ustępuje. Co gorsza, ludzie wokół ciebie wydają się być w porządku, ale zauważasz, że niektórzy z nich noszą zatyczki do uszu. Czy coś ci umyka? Czy zatyczki do uszu pomagają podczas lotu?

Tak, zatyczki do uszu mogą pomóc podczas lotu. W szczególności, zatyczki do uszu pomagają w dwóch głównych kwestiach, na które możesz napotkać podczas lotów: bólu uszu i uciążliwym hałasie.

Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób zatyczki do uszu pomagają w tych problemach, ważne jest wyjaśnienie, dlaczego te problemy w ogóle występują. Choroba lotnicza to ostre schorzenie charakteryzujące się bólem uszu i stłumionym słuchem, często występujące w momencie zmiany ciśnienia. Nagła zmiana ciśnienia powietrza powoduje niezrównoważenie między ciśnieniem otoczenia a ciśnieniem w uchu środkowym lub wewnętrznym, co wywiera nacisk na błony bębenkowe i powoduje ból. To zazwyczaj ma miejsce podczas startu lub lądowania, gdy zmiana ciśnienia jest najbardziej nagła.

Zatyczki do uszu pomagają spowolnić zmianę ciśnienia w uchu wewnętrznym, dając w ten sposób uszom czas na dostosowanie się do tej zmiany ciśnienia. Dzięki temu zmniejsza się dyskomfort podczas lotu, zwłaszcza gdy zatyczki są używane w połączeniu z innymi technikami wyrównywania ciśnienia, takimi jak ziewanie czy dmuchanie nosem. Innym problemem, z którym można się spotkać podczas lotu, jest hałaśliwe otoczenie samolotu. Na przykład irytujący, ciągły dźwięk silnika samolotu lub siedzenie w ruchliwej części samolotu może sprawić, że trudno będzie ci się zrelaksować. W tych sytuacjach zatyczki do uszu pomagają redukować niepożądany hałas w tle.

Kiedy zatem najlepiej nosić zatyczki do uszu?

Jeśli chcesz uniknąć bólu uszu w samolocie, zatyczki powinno się nosić szczególnie podczas startu i lądowania, gdy zmiana ciśnienia jest najbardziej gwałtowna. Podczas startu, gwałtowny wzrost wysokości samolotu powoduje wzrost ciśnienia powietrza wewnętrznego ucha, co sprawia, że jest znacznie wyższe niż ciśnienie powietrza na zewnątrz. W rezultacie dochodzi do obrzęku błony bębenkowej, co prowadzi do bólu uszu. Zatyczki do uszu pomagają regulować tę zmianę ciśnienia, zmniejszając dyskomfort i dając czas na wyrównanie ciśnienia w uszach. Podczas schodzenia samolotu ciśnienie powietrza na zewnątrz staje się większe niż ciśnienie wewnętrzne ucha środkowego. To zjawisko wciąga błonę bębenkową i spłaszcza rurkę słuchową Eustachiusza, co powoduje ból. Podobnie jak podczas startu, noszenie zatyczek do uszu podczas lądowania pomaga w regulowaniu tej gwałtownej zmiany ciśnienia, umożliwiając dostarczenie powietrza do ucha wewnętrznego w celu przywrócenia równowagi ciśnienia.

Jeśli chodzi o rodzaj zatyczek do uszu, istnieją różne opcje, ale zatyczki do uszu z filtrem są szczególnie polecane. Zatyczki do uszu HASPRO FLY z filtrem zostały specjalnie stworzone, aby ułatwić wyrównywanie ciśnienia podczas lotów. Te zatyczki wykonane z silikonu zawierają małe filtry wewnątrz, spowalniając zmianę ciśnienia powietrza. Efektem tego jest mniejszy stres dla błon bębenkowych, a co za tym idzie, mniejszy ból i dyskomfort.

Czy noszenie zatyczek do uszu w samolocie jest bezpieczne?

Tak, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach. Ponieważ wkładasz zatyczki do uszu do kanału słuchowego, istnieje większe ryzyko zapalenia ucha, jeśli nie podejmiesz odpowiednich środków ostrożności związanych z higieną rąk. Szczególnie ważne jest to podczas lotu, gdzie jesteśmy otoczeni wieloma potencjalnymi źródłami zarazków. Ponadto, nie zawsze będziemy mieli możliwość umycia rąk w samolocie przed założeniem zatyczek do uszu, dlatego warto mieć przy sobie żel do dezynfekcji rąk.

Zatyczki do uszu są doskonałe podczas hałaśliwych lotów samolotem, ponieważ wyciszają dźwięki otoczenia. Jednak takie działanie może być korzystne tylko w niektórych przypadkach. Na przykład, możesz przeoczyć istotne komunikaty w sytuacjach awaryjnych. Dlatego podczas lotów warto nosić zatyczki do uszu, które redukują nadmierny hałas, ale jednocześnie pozwalają słyszeć to, co dzieje się wokół nas.