Sportowcy i utrata słuchu

Znane powiedzenie mówi: “Sport to zdrowie!”. W dzisiejszym tekście zapoznamy się z tematem występowania zjawiska zanieczyszczania hałasem podczas aktywności fizycznej u osób zawodowo zajmujących się sportem. Odpowiemy również na pytanie: czy przydatne dla nich okażą się zatyczki przeciwhałasowe, stopery do uszu – środki ochrony słuchu?

Zanieczyszczenie hałasem w sporcie – dyscypliny generujące głośne dźwięki

Istnieje bardzo dużo dyscyplin sportowych. Jak wiemy, różnią się między innymi miejscem, w którym je wykonujemy oraz akcesoriami używanymi do niego. Różni też je emisja dźwięku: bywają takie, w których wytwarzana jest mała liczba decybeli oraz te, które można nazwać głośnymi.

Warto zaznaczyć, że krótkotrwałe, incydentalne bycie pod wpływem głośnych dźwięków może nie szkodzić, dopiero regularne hałasy podczas treningów mogą wywołać negatywne skutki. W których dyscyplinach jest możliwe narażenie na hałas oraz występuje możliwość uszkodzenia, utraty słuchu?

Z pewnością wytwarzaniem głośnych dźwięków przez pistolety, karabiny i strzelby długolufowe charakteryzują się sporty strzeleckie. To właśnie z ich powodu osoby starające się podnieść swoje umiejętności na strzelnicach podczas ćwiczeń, treningów stosują ochronę słuchu, używają stoperów do uszu.

Duże zanieczyszczenie hałasem pojawia się także podczas różnego rodzaju zawodów samochodowych: rajdów, wyścigów.

Motocykle to pojazdy, które charakteryzują się głośnym działaniem. Często organizowane są zawody sportowe na specjalnie do tego przygotowanych torach żużlowych. Sporty motorowe są niezwykle popularną dyscypliną!

Szczególnie ważna jest ochrona słuchu, a co za tym idzie i zdrowia niepełnosprawnych zawodowo uprawiających różnego rodzaju sporty, biorących udział w paraolimpiadach i innych mistrzostwach.

Osoby zajmujące się powyższymi dyscyplinami są szczególnie narażone na działanie hałasu. Głośne dźwięki emitowane przez wuwuzele, krzyki kibiców, głośny system nagłośnienia mogą okazać się wielkim utrapieniem, szkodzić uszom sportowców, wzbudzać niepokój i przede wszystkim – rozpraszać (skupienie w sporcie to rzecz niezwykle ważna!).

W takich sytuacjach warto zrobić wszystko by odgrodzić się od źródła niechcianych, niepotrzebnych dźwięków. Pomocne w tym będą stopery do uszu. Nie będą potrzebne zatyczki do uszu do spania czy zatyczki do uszu na chrapanie, ale podczas zawodów sportowych z pewnością można skorzystać z zatyczek do uszu do pracy!

Czy trening przed zawodami może okazać się szkodliwy?

Wiele osób może zaskoczyć fakt, że zarówno sportowcy, osoby zawodowo zajmujące się sportem są w dużym stopniu narażone na problemy ze słuchem, a nawet jego utratę! Wiąże się to ze zjawiskiem wydzielania hormonu sterydowego zwanego kortyzolem. Podczas aktywności fizycznej warto kontrolować swój puls, nie dopuszczać do zbyt dużego jego wzrostu. Utrzymywanie kortyzolu na odpowiednim, niskim poziomie pozwoli uniknąć bardzo poważnych chorób: zawałów, wylewów i tych związanych z niedokrwiennością.

Trening jest bardzo ważny dlatego powinien być przeprowadzany pod okiem specjalistów. Warto też obserwować swoje ciało, jego zachowanie. Pozwoli to na szybką reakcję w momencie, kiedy zauważymy pierwsze symptomy przetrenowania, coś niepokojącego.

Podczas wyczerpujących treningów mogą pojawić się szumy uszne oraz ubytki słuchu (występujące w sposób nagły). Aby im zapobiec dobrym pomysłem jest zastosowanie prostej zasady: ćwiczenie górnych partii mięśni w dni, kiedy stres psychiczny ma niski poziom oraz dolnych w dni gdy jest on wysoki.

Mężczyźni nie powinni dopuszczać do długotrwałych treningów aerobowych tylko jednej partii ciała (biegania, jeżdżenia na rowerze). Należy zadbać by ćwiczone były zarówno górne jak i dolne partie. Dzięki temu obniżone zostanie ryzyko mikrozawału ucha (obumarciu komórek zewnętrznych). Starajmy utrzymać się odpowiedni poziom hormonów oraz kortyzolu – z pewnością pozwoli to uniknąć  niepożądanych skutków ubocznych.

Stopery do uszu dla sportowców – artykuł pierwszej potrzeby

Zatyczki przeciwhałasowe to genialny wynalazek! Pozwalają odgrodzić się od różnego rodzaju hałasu w momencie kiedy najbardziej tego potrzebujemy. Stopery do uszu przydadzą się osobom potrzebującym idealnej ciszy, skupienia. Łatwa aplikacja i niewielki rozmiar z pewnością przemawiają na ich korzyść. Kolejnym plusem jest to, że są niewidoczne – nikt ich nie zauważy.

Chroń swój słuch – wybieraj produkty Haspro!

Firma Haspro jest producentem zatyczek do uszu. W ich ofercie dostępne są różnorodne środki wspierające ochronę słuchu. Produkty podzielono na kategorie. W sklepie internetowym zaopatrzyć można się w profesjonalne artykuły chroniące słuch podczas podróży, koncertu, pracy w warunkach przemysłowych, w biurze, podczas nauki, a nawet podczas wizyt na basenie (chronią wtedy przed wodą oraz infekcjami uszu).

Mamy też produkty dla dzieci! Kolorowe zatyczki do uszu (w wielu wariantach kolorystycznych) spodobają się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Zakupić też można zatyczki jednorazowe, formowane, uniwersalne oraz zatyczki na wymiar – produkt idealnie dopasowujący się do ucha, zapewniający komfort i bezwzględną, dającą spokój ciszę.