5 ciekawych faktów na temat naszego słuchu

Istnieje 5 zmysłów: wzrok, słuch, dotyk, smak, węch. Interesujące jest to, że współdziałają one ze sobą. Często w przypadku upośledzenia jednego z nich wyostrzają się inne, nie zawsze jednak się tak dzieje.

Słuch jest bardzo ważny, jednak istnieje wiele czynników mogących go osłabiać, negatywnie na niego wpływać, powodować głuchotę. Warto dbać o jego higienę.
W dzisiejszym artykule zaprezentujemy pięć fascynujących faktów dotyczących słuchu, dowiecie się również, jak ważna jest ochrona słuchu oraz – dlaczego powinniśmy sięgać po zatyczki do uszu do spania.  Zapraszamy do lektury!

Fakt numer 1: Twoje uszy zapewniają równowagę

Czy wiedzieliście, że uszy zapewniają pomoc w odczuwaniu równowagi? To bardzo zaskakujące, ale słuch oraz równowaga są ściśle ze sobą powiązane. Co ciekawe – woskowina znajdująca się w uchu może nie tylko przeszkadzać w odpowiednim słyszeniu dźwięków z zewnątrz, ale także powodować zawroty głowy, zaburzenia w utrzymywaniu równowagi. Gdy zaobserwujemy u siebie takie obawy – dobrym pomysłem jest skorzystanie z porady specjalisty.

Fakt numer 2: Uszy pomagają Twoim kubkom smakowym

Zmysły smaku i słuchu są ze sobą połączone za pomocą struny bębenkowej. To gałąź nerwu twarzowego łącząca kubki smakowe oraz zwoje uszne  z mózgiem. Przechodzi ona przez ucho środkowe. Dzięki temu – słyszane dźwięki mają niezbyt duży wpływ na smak jedzonych przez nas potraw.  Bywa, że w miejscach gdzie są serwowane gra radio, jeśli jednak potrzebujemy ciszy, rozmowy ludzi i odgłosy z sali nie są dla nas komfortowe – dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z zatyczek przeciwhałasowych.

Ciekawą informacją jest, że istnieją potrawy wspierające słuch i takie, które mają negatywny wpływ na niego.

Aby zapewnić mu jak najlepsze możliwości działania – warto zrezygnować ze słonych i słodkich przekąsek, alkoholu, przetworzonych produktów, ograniczyć przyjmowanie cukru i soli.

Wspierający wpływ na słuch ma rezygnacja ze złych tłuszczów (nasyconych) i używanie tylko tych dobrych (nienasyconych), które dobroczynnie wpłyną na organizm, mogą też zapobiegać różnym chorobom. Warto więc sięgać po produkty posiadające ich dużą ilość: ryby, owoce morza, awokado czy orzechy. 

Dobrym pomysłem jest zwiększenie ilości jedzonych owoców, warzyw np. bananów, brokułów, pomarańczy. Wspierać słuch może również gorzka czekolada.

Należy także pamiętać o odpowiedniej suplementacji kwasu foliowego, kwasów omega – 3, cynku, potasu, magnezu oraz witamin C i E. Można robić to na dwa sposoby przyjmując tabletki lub komponując potrawy tak, by zawierały ich jak najwięcej.

Fakt numer 3: Twoje uszy zawsze słuchają

Uszy to jeden z tych narządów, które zawsze są “w pogotowiu”. Nawet podczas snu docierają do nich sygnały, dźwięki, które powodują wybudzenie.

Aby sen był wydajny (a jego brak nie powodował dolegliwości bólowych, problemów ze zdrowiem, rozdrażnienia) warto sięgnąć po zatyczki do uszu. Pomogą one w wielu sytuacjach: w momencie gdy podczas odpoczynku nocnego budzi nas każdy szelest, gdy słyszymy chrapanie bliskiej osoby lub odgłosy z innych mieszkań, a także w dzień: gdy potrzebujemy odgrodzenia się od hałasu, wszelkich dźwięków, gdy choć na chwilę potrzebujemy całkowitego wyciszenia.

Na rynku dostępnych jest wiele stoperów do uszu pozwalających osiągnąć taki stan. Mogą być jednorazowe, wielorazowe, do spania, do pracy czy do używania podczas uprawiania różnego rodzaju sportów.

Fakt numer 4: Twoje uszy są wielkości grosza

Uszy są naprawdę niesamowite! Są w nim tylko trzy kości, tak niewielkie, że wszystkie mogą zmieścić się na jednej monecie – groszu! Powtórzmy: wszystkie trzy naraz!

Strzemiączko jest najmniejszą kością znajdującą się w ciele człowieka.

Ten temat jest ogromnie fascynujący. Kostki tak małego rozmiaru są wspomagaczem słuchu: pozwalają słyszeć dźwięki o różnych częstotliwościach (niskich i wysokich).

Wspierać słuch możemy na wiele sposobów, jednak bardzo dużą pomocą jest skorzystanie z:

Przydać mogą się też zatyczki do uszu na wymiar, zatyczki formowane; jednorazowe, uniwersalne czy kolorowe zatyczki do uszu. Wybór jest naprawdę ogromny.

Fakt numer 5: Odłóż patyczki higieniczne

Patyczki higieniczne to artykuł do higieny uszu do niedawna jeszcze bardzo często używany. Dziś coraz więcej osób dowiaduje się, że nie wspierają one zdrowia, przeciwnie, szkodzą. Ich używanie może powodować problemy ze słuchem. Dlaczego tak się dzieje? Dają one poczucie pozornej higieny, zamiast oczyszczać ucho z woskowiny patyczek przepycha ją w głąb, co może powodować zatkanie.

Jak więc sprawić żeby nasz zmysł słuchu odzyskał sprawność? Przede wszystkim – ważna jest cierpliwość. Ucho to narząd, który sam się oczyszcza. Człowiek powinien reagować i używać “wspomagaczy” w momencie gdy nie ma już innej możliwości. Jak już wspomniano – patyczki nie są pomocne, warto jednak dowiedzieć się,  w jaki sposób można uzyskać ulgę w momencie gdy odczuwamy niedosłuch związany z zatkaniem ucha woskowiną.

Istnieją przynajmniej dwa rozwiązania, które są mogą okazać dużą pomocą i po które sięgniemy / z których skorzystamy gdy zaobserwujemy u siebie pierwsze objawy problemów ze słuchem spowodowane zalegającą woskowiną. Są one różne od siebie. Możemy zakupić w aptece spreje oczyszczające uszy lub je przepłukać – na taki zabieg warto jednak udać się do specjalisty, laryngologa.

Patyczki do uszu mogą jedynie wspomagać higienę, czyszczenie małżowiny. Należy pamiętać by nie były wkładane do przewodu słuchowego ponieważ istnieje ryzyko uszkodzeń bębenka, problemów ze słuchem. Warto przeprowadzać szeroko zakrojoną edukację związaną z tą tematyką – do dziś w wielu domach znajdują się wyżej wspomniane artykuły, a osoby ich używające nie mają pojęcia o ich zgubnym wpływie na zdrowie.