Zanieczyszczenie hałasem – co to takiego?

Dziś coraz częściej zaczyna mówić się  o zanieczyszczeniu hałasem, o jego negatywnych skutkach, wpływie na świat i człowieka.  Podejmowane są różnego rodzaju środki aby poprzez wyeliminowanie niepotrzebnych dźwięków polepszyć standard życia.

Tymczasem wsparcie przyrody to temat poruszany od lat. Pomoc planecie i jej mieszkańcom przejawia się między innymi w: walce z negatywnymi skutkami hałasu, segregacji odpadów, dbaniu o otoczenie (na przykład poprzez przeprowadzanie akcji typu “sprzątanie świata”, ochronie zieleni czy pomocy zwierzętom (poprzez sprawdzanie czy produkt, jaki chcemy użyć był testowany na zwierzętach), pomocy tym, które żyją na wolności oraz tym po prostu jej potrzebującej – skrzywdzonym przez ludzi.

Zjawisko hałasu

Hałas otacza nas w każdej chwili. Do naszych uszu docierają dźwięki dnia codziennego, na które nie mamy wpływu (sygnały karetek, odgłosy emitowane przez samoloty, samochody, komunikację miejską, motocykle, imprezy, koncerty, maszyny rolnicze i drogowe, a także te związane z pracą) oraz takie, które to my wytwarzamy, a więc możemy decydować o ich intensywności, natężeniu (podczas słuchania muzyki, oglądania telewizora czy zwykłych rozmów).

Zjawisko hałasu nigdy nie przestanie istnieć, można jednak przedsięwziąć środki, by stał się mniej uciążliwy.

Nadmierna ilość dźwięków – wpływ na zdrowie człowieka i na zwierzęta

Na świecie występują zanieczyszczenia różnego rodzaju. Mogą na przykład dotyczyć ekologii. W obecnym czasie coraz częściej uwagę zwraca się na zanieczyszczenie hałasem. Być może okaże się to zaskakujące, ale takie zjawisko może mieć poważny wpływ na zdrowie osób, które są na niego narażone. Jaki? Jeśli  nie ma możliwości w żaden sposób się od niego odgrodzić istnieje możliwość wystąpienia problemów ze snem, rozdrażnienia.

Hałas może również wywoływać zaburzenia związane z układem krążenia oraz z przemianą materii. Często pojawiają się również apatia, problemy z koncentracją, uczucie permanentnego, ciągłego zmęczenia oraz zmniejszenie wydajności w życiu zawodowym. Z pewnością wpływa on też na psychikę człowieka: upośledza komunikację, mogą wystąpić problemy z emocjami.

Zjawisko niechcianych dźwięków negatywne działa nie tylko na ludzi. Zanieczyszczenie hałasem szkodzi również zwierzętom. Sprawia, że mają one problem z orientacją w terenie, mogą stać się agresywne. Istnieje również możliwość, że poprzez uszkodzenie słuchu zwierząt dojdzie do zmniejszenia populacji niektórych gatunków (wydających odgłosy godowe).

Zanieczyszczenie hałasem: jak jemu przeciwdziałać?

W dzisiejszych czasach problem ten staje się coraz bardziej widoczny. Ten temat staje się przedmiotem obserwacji sieci europejskich.  Jest on globalny, nie dotyczy tylko naszego kraju.

Uczciwie przyznajmy – bywają przypadki, że walka z hałasem jest bardzo trudna, momentami – po prostu niemożliwa. Na wiele czynników związanych z tym zjawiskiem nie mamy wpływu, a co za tym idzie – nie jest możliwe ich wyeliminowanie. Chodzi tu głównie o wyżej wspomniane hałasy uliczne, itp.

Istnieją jednak takie, którym możemy zaradzić: w przypadku głośnej imprezy u sąsiadów, warto najpierw spróbować rozmowy, poprosić o ściszenie muzyki. Gdy to nie przyniesie skutku, a hałas jest bardzo uciążliwy i sytuacja często się powtarza – można wezwać odpowiednie służby, które upomną imprezowiczów, a w ostateczności  osoby za niego odpowiedzialne zostaną ukarane mandatem. Kolejny sposób na unikanie hałasu to wygłuszenie mieszkania.

Częstym rozwiązaniem jest stosowanie na jezdniach  nawierzchni, która obniża hałas. W większych miastach powszechne w komunikacji publicznej staje się korzystanie z cichych opon, a także używanie samochodów elektrycznych (emitują mniej decybeli niż inne pojazdy).

Częścią promowania zdrowego trybu życia jest zachęcanie do korzystania z rowerów oraz w miarę możliwości – z komunikacji miejskiej, a także pieszego przemieszczania się. Dzięki temu na ulicach pojawia się mniej samochodów, co ma realny wpływ na zjawisko zanieczyszczania hałasem. Powstaje coraz więcej stref zielonych oraz ciszy – miejsc gdzie można w jakiś sposób ukryć się, uciec przed hałasami.

Jednak najlepszym sposobem na odgrodzenie się od nadmiernej ilości dźwięków i zanieczyszczenia hałasem jest skorzystanie ze stoperów do uszu. Można ich użyć w wielu sytuacjach: podczas snu, nauki, pracy, w przypadku występowania głośnych dźwięków w sąsiadujących mieszkaniach czy w hotelach.

Jakich zatyczek użyć?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Z zatyczek warto skorzystać jednak, przed zakupem należy określić swoje oczekiwania. Można o nich przeczytać na stronie HASPRO, dobrym pomysłem jest kontakt z firmą poprzez e – mail lub czat. Wybór modelu zależy od przeznaczenia. Uprawiając sporty motorowe oraz strzeleckie wybierzemy produkt, który ochroni nasz słuch podczas ich uprawiania. Innych użyjemy w podróży (samochodem lub samolotem).

Do wyboru są różne typy ochronników słuchu: zatyczki jednorazowe, uniwersalne, zatyczki formowane oraz tworzone na specjalne zamówienie, dopasowane do osoby – na wymiar. Pamiętajmy również o specjalnych stoperach dla dzieci (są one szczególnie narażone na negatywne skutki niechcianych dźwięków)!