Domowa apteczka – co to jest?

Domową apteczką potocznie nazywamy miejsce oraz produkty, które mają za zadanie pomóc w co najmniej czterech sytuacjach: kiedy zdarzy się nagły wypadek, w przypadku choroby, gdy odczuwamy ból lub chcemy mieć ochronę przed insektami (zaopatrujemy się wtedy w odpowiednie środki). Nie ma jednak prostego przepisu, co powinno się w niej znaleźć: ludzie cierpią na różne choroby, potrzebują indywidualnej suplementacji, a na rynku dostępne są produkty różnych firm – raczej nie znajdziemy dwóch takich samych apteczek (ewentualnie taka sytuacja może zdarzyć się, jeśli tworzy je jedna osoba).

Apteczka dla dziecka i apteczka dla dorosłych

W każdym domu powinny znajdować się artykuły lecznicze. W przypadku nieprzewidzianych sytuacji stanowią one ogromną pomoc. Domową apteczką nazywamy miejsce, gdzie znajdziemy wszelkie medykamenty. Nazwa jest odrobinę myląca: słysząc takie wyrażenie spodziewamy się, że trzeba wygospodarować oddzielną szafkę, gdzie będzie dużo wolnej powierzchni, a tak naprawdę wystarczy odrobina wolnej przestrzeni oraz pudełko o dopasowanej do naszych potrzeb wielkości. 

Komponowanie zawartości domowej apteczki zależy głównie od liczby domowników i ich wieku. Artykuły medyczne, które posiadamy warto podzielić na przynajmniej dwie części: medykamenty dla dorosłych i dla dzieci. Jeśli mamy więcej miejsca do zagospodarowania możemy również wyodrębnić specjalne miejsce na środki opatrunkowe, z których często korzystamy.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Lekarstwa zawsze powinny znajdować się w jednym miejscu.
Jeśli posiadamy dzieci lub mieszkamy z osobami niepełnosprawnymi, starszymi, chorującymi na Alzheimera, otępienność lub demencję starczą konieczne jest zadbanie by nie było łatwego do leków i środków, które w przypadku przedawkowania lub niepowołanego użycia mogą w organizmie wywołać niepożądane skutki.

Aby zachować bezpieczeństwo, apteczka domowa powinna znajdować się w zamknięciu lub na wysokości, która nie da dostępu osobom niepowołanym. Dbając o bezpieczeństwo sprawdzajmy daty ważności leków oraz na bieżąco usuwajmy przeterminowane specyfiki.

Co powinno znajdować się w domowej apteczce?

Jak już wcześniej zostało wspomniane – nie ma idealnego przepisu na to, jakie medykamenty powinny znajdować się w domowej apteczce.Najważniejszym elementem takiej apteczki powinny być środki opatrunkowe (plastry, gazy, bandaże, opatrunki jałowe) oraz różne produkty do dezynfekcji ran (np. Octenisept, woda utleniona). Z pewnością przydadzą się również leki przeciwbólowe (tabletki, syropy).

Warto także zaopatrzyć się w: spożywane na co dzień leki i syrop na kaszel, krople do oczu i nosa, krople żołądkowe, węgiel aktywny, czy środki przeciw biegunce, elektrolity (zapobiegające odwodnieniu), a także różne suplementy diety, witaminy (choćby witaminę C lub witaminę D) czy aerozole przeciwko komarom
i kleszczom.

Większość tych produktów powinna być dostosowana wiekowo do osób, które będą ich potrzebować. W tym miejscu powinien znajdować się również co najmniej miesięczny zapas leków, które przyjmujemy na co dzień.

Jeśli posiadamy wolną przestrzeń możemy również zakupić termometr bezdotykowy oraz cieczowy/elektroniczny, nożyczki oraz zestaw do pielęgnacji paznokci.

Zatyczki do uszu jako wyposażenie apteczki

Warto do domowej apteczki zakupić również stopery do uszu. Mogą przydać się w najbardziej nieprzewidywanym momencie: w przypadku głośnej imprezy (incydentalnej) za ścianą, koncertu za oknem czy konieczności wcześniejszego pójścia spać niż reszta domowników (wczesny wyjazd, ważne zobowiązania zawodowe).

Jakie stopery wybrać do domowej apteczki?

Wybór zatyczek do uszu powinien być przemyślany i dostosowany do naszych potrzeb. Robiąc zakupy należy zwrócić uwagę na  materiał oraz przeznaczenie. Dlatego w naszej apteczce powinniśmy mieć takie do zastosowania podczas snu/odpoczynku (np. wielorazowe HASPRO SLEEP UNIVERSAL), do tłumienia hałasów dnia codziennego lub w przypadku głośnej domówki (jednorazowe MULTI10  I TUBE) lub zatyczki formowane (do ograniczonego użytku wielorazowego).

Jeśli jesteśmy osobami zapobiegawczymi i chcemy być dobrze przygotowani na każdą (przewidzianą i nieprzewidzianą) sytuację możemy również zakupić stopery do jazdy na motorze, do pracy, do sportów generujących hałas (strzelectwo), a także na basen
i do sportów wodnych oraz do używania w podróży. Oczywiście tu też powinniśmy w miarę możliwości zwrócić uwagę na produkty dla dzieci i dla dorosłych.