Praca w domowym warsztacie a uszkodzenia słuchu

Czy wiesz, że hałas na poziomie 84 decybeli uszkadza słuch? A gdy oddziałuje on długo i uporczywie, może Cię doprowadzić do całkowitej utraty słuchu? I wcale nie musisz pracować na hali produkcyjnej, w dużej firmie, czy warsztacie samochodowym, itp. Wystarczy regularna praca w swoim własnym, domowym warsztacie.

 

Codzienne przebywanie w pomieszczeniu w którym jest mocno nasilający się hałas, nie pozostaje bez negatywnego wpływu na narząd słuchu. Nadmierna i stała ekspozycja uszu na hałas może zakończyć się urazem akustycznym. Z tego powodu wiele osób wykonujących zawody, które w szczególności narażają ich słuch, używa specjalnych słuchawek ochronnych albo zatyczek do uszu. Warto je mieć pod ręką jeśli na co dzień wykonujemy zawód DJ-a, muzyka, pracujemy na hali produkcyjnej, w dużym zakładzie pracy, gdzie mamy stały kontakt z hałaśliwymi urządzeniami.

 

Domowy warsztat a hałas

 

Wielu mężczyzn po godzinach pracy lubi pogrzebać sobie przy samochodzie lub oddać się majsterkowaniu. Takie zajęcia są dla nich odprężające, są aktywnym odpoczynkiem. W zależności od ulubionych aktywności, warsztat jest odpowiednio wyposażony. Panowie swój kącik majsterkowicza mają zazwyczaj ulokowany w garażu, gdzie trzymają samochód, albo w piwnicy. 

 

W każdym (nie tylko domowym) warsztacie znajdą się przedmioty i przyrządy, które generują naprawdę ogromny hałas, który może być przyczyną uszkodzenia słuchu. Piszemy tutaj przede wszystkim o elektronarzędziach, które są zasilane prądem, m.in. wiertarce, wkrętarkach, pile motorowej, szlifierce, pilarce, spawarce i lutownicy.

 

Warto zadbać o to, by wszystkie narzędzia, które są nam niezbędne w naszym domowym warsztacie były przechowywane w sposób bezpieczny i uporządkowany. Poza wyżej wymienionymi elektronarzędziami będą w nim niezbędne śrubokręty, młotki, piły i piłki, klucze, gwoździe, wkręty, druciki, klucze oraz wiele innych mniejszych i większych akcesoriów, które są przydatne podczas pracy. Powinny być one odpowiednio zabezpieczone i poukładane. W sklepach budowlanych jest dużo organizerów dla majsterkowiczów – to pomocny gadżet dla każdego mężczyzny. 

 

Jak zabezpieczyć słuch podczas pracy w garażu?

 

Warto zadbać o swój słuch – szczególnie, jeśli planujemy być w naszym warsztacie dłuższą chwilę oraz intensywnie korzystać z elektronarzędzi. Częsta oraz nadmierna ekspozycja naszego słuchu na hałas może bardzo źle się skończyć. Wielu osobom wydaje się, że utrata słuchu wynika najczęściej z procesów starzenia się – nic bardziej mylnego! Bardzo często jest ona efektem nieodpowiedzialnego zachowania i braku odpowiednich zabezpieczeń podczas pracy – również tej wykonywanej w przydomowym warsztacie.

 

Nauszniki przeciwhałasowe – najczęściej mają formę dużych słuchawek, które zakładamy na głowę. W zależności od tego, jaki budżet możemy na takie urządzenie przeznaczyć, ich cena może wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wiele z modeli nauszników ma wbudowany moduł, który decyduje o stopniu tłumienia dźwięków. Warto mieć je pod ręka, jeśli planujemy długotrwałą pracę w hałasie.

 

Stopery oraz zatyczki do uszu to druga, znacznie tańsza alternatywa, która pomoże nam skutecznie chronić nasze uszy przed zbyt głośnymi dźwiękami. Wbrew pozorom wybór jest naprawdę duży – nie jesteśmy już zdani tylko na jednorazowe stopery do uszu. Jeśli z zatyczek do uszu korzystamy często, warto pomyśleć o zakupie specjalnych zatyczek do uszu na wymiar. Przykładowo indywidualne ochronniki słuchu HASPRO INDU zostaną wykonane specjalnie na Twoje zamówienie. Wystarczy umówić się na wizytę i wykonać odlew kanału słuchowego. To produkt premium, który został stworzony z myślą o wymagających klientach, którzy dużo czasu spędzają w warsztacie.

 

Kiedy warto sięgać po ochronniki słuchu?

 

Ochrona kanału słuchowego oraz delikatnego narządu, który pozwala nam słyszeć i odbierać dźwięki, powinna być dla Ciebie priorytetem w wielu aspektach. Pozwoli Ci on zachować zmysł słuchu w doskonałej kondycji – jest on niezwykle ważny w kilku aspektach. Pozwala nam na swobodną komunikację, informuje o zbliżającym się niebezpieczeństwie i pozwala na szybkie działanie. W czasie wolnym słuchamy muzyki, co jest dla nas relaksujące. Dzięki słuchowi możemy także swobodnie oglądać filmy, seriale, wiadomości i serwisy informacyjne.

 

Po ochronniki słuchu sięgnij w każdej sytuacji, kiedy urządzenie, którego używasz wywoła duży hałas. Szlifierka, wiertarka, spalinowa kosiarka do trawy, piła motorowa – to urządzenia, które z pewnością generują dużo decybeli. Gdy z nich korzystasz, wokół jest niemały hałas. Dlatego właśnie warto nawet w domowym warsztacie mieć pod ręką zatyczki do uszu, stopery albo słuchawki.