Pierwsze symptomy utraty słuchu

Dzisiejszy artykuł ma za zadanie przybliżyć temat związany z utratą słuchu oraz pierwszymi tego symptomami. Jest on bardzo ważny, ponieważ warto obserwować siebie, wsłuchiwać się we własny organizm. Dzięki temu możemy dostrzec niepokojące zmiany i zareagować na tyle szybko, by uzyskać odpowiednią pomoc.

Czy istnieje możliwość zahamowania procesu utraty słuchu?

Utrata słuchu może następować w dwóch sytuacjach: w trybie nagłym, oraz jako jedna z oznak starości: osoby w podeszłym wieku są mocno na nią narażone. Na co należy zwrócić uwagę? Jakie kroki podjąć?

Przede wszystkim – warto zastanowić się, dlaczego się tak dzieje i czy możemy temu zaradzić. W pierwszym wspomnianym przypadku – istnieje taka możliwość, w drugim, w traceniu słuchu jako osoba starsza – niestety nie, można jedynie ten proces próbować opóźnić lub złagodzić.

Zaburzenia słuchu występują w różnym okresie życia człowieka, należy jednak coś wyjaśnić: nie bierzemy pod uwagę osób dotkniętych wadami  słuchu wrodzonymi, niezależnymi od wszelkich czynników tylko takie, u których ten proces okazał się nagły lub postępował powoli, mógł mieć na to wpływ czynnik zewnętrzny (ale nie musiał). Nie będzie również rozgraniczenia na dzieci i dorosłych.

Niedosłuch i jego wpływ na psychikę

Utrata słuchu ma bardzo duży wpływ na psychikę człowieka. Proces ten może wywołać przygnębienie, rozdrażnienie, a nawet depresję. Bardzo często zdarza się, że osoba, która zaczyna coraz gorzej słyszeć wypiera ten fakt, uważa, że nic jej nie jest. Ważne w takiej sytuacji jest wsparcie bliskich: dodawanie motywacji, rozmowy, a także wizyty u lekarzy. W pierwszej kolejności zasięgnięcie porady u lekarza rodzinnego. W momencie gdy problem okaże się złożony i już mocno uciążliwy, niezbędna jest wizyta u specjalisty: laryngologa lub audiologa.

Utrata słuchu – jakie objawy jej towarzyszą?

Objawów, które wskazują na stopniową utratę słuchu jest dość dużo. Reagując odpowiednio wcześnie możemy dać sobie szansę na poprawienie komfortu naszego życia. Na początku należy rozgraniczyć utratę słuchu nagłą oraz postępującą przez dłuższy czas (do takiej można się przyzwyczaić i co zaskakujące – nie zauważyć jej). Pierwszy typ powstaje często wskutek urazów lub infekcji i chorób.

Utrata słuchu jest rzeczą, która ma ogromny wpływ na egzystencję człowieka. Dlatego warto zastanowić się i odpowiedzieć sobie na pytania, które w pewnym stopniu dadzą wiedzę, czy warto zasięgnąć porady lekarza. Wszystko sprowadza się do zwrócenia uwagi na otoczenie oraz na zwrócenie uwagi na to jak my (lub nasi bliscy) postępują w danych sytuacjach.

Jeśli stwierdzimy, że dźwięki, które do nas docierają są przytłumione, mamy problem ze zrozumieniem osoby, z którą rozmawiamy (osobiście lub telefonicznie), lub nadążeniem za wątkiem rozmowy niestety może to zwiastować niedosłuch. Także szumy uszne oraz uczucie zatkanego ucha nie jest dobrym symptomem, wymaga więc konsultacji ze specjalistą.

Bardzo częstym pierwszym objawem, czymś na co powinno się zwrócić uwagę, jest zwiększanie głośności podczas oglądania telewizji lub słuchania radia. Samodzielne dostrzeżenie problemu może być trudne. Jednak sama ta czynność będzie przeszkadzać osobom, z którymi mieszkamy oraz tym, które nie lubią hałasu. Z pewnością zwrócą one nam uwagę na problem.

Osoby, które mają problem ze słuchem niezbyt dobrze czują się w miejscu, gdzie są narażone na dźwięki różnego rodzaju, które są rozpraszające, hałas. Przykładem takiego miejsca może być restauracja lub duże przyjęcie rodzinne. Objawem utraty słuchu może być trudność w słyszeniu pytań – co może prowadzić do nieporozumień, dla kogoś dość śmiesznych, dla tych, którzy mają taki problem – irytujących.

Nie zawsze jednak da się zniwelować objawy i aparat słuchu okazuje się koniecznością. Nie należy się go bać, przeciwnie, trzeba się cieszyć, że możemy słyszeć otoczenie.

Co można zrobić by zapobiec utracie słuchu – profilaktyka

Ważnym aspektem związanym ze zmysłem słuchu jest profilaktyka czyli działania mające na celu dbanie o niego oraz w jakimś stopniu zapobieganie jego utracie (jeśli jest taka możliwość) i chorobom z nim związanym.

Najważniejsze jest odpowiednie dbanie o higienę uszu. Nie powinniśmy używać patyczków, sięgnijmy po specjalne spray’e do usuwania woskowiny. Udowodnione zostało, że woskowina, którą wyżej wspomniane patyczki przesuwają w głąb przewodu słuchowego może powodować problemy ze słuchem i znaczne zatkanie ucha.

Ważne jest również regularne badania u specjalisty: pozwoli to szybciej zauważyć nieprawidłowości i prawidłowo na nie reagować.

Kolejnym sposobem na dbanie o nasz słuch jest unikanie sytuacji, w których jest bardzo duże natężenie hałasu lub korzystanie z przedmiotów, które mogą pomóc w jego ochronie (nauszników lub stoperów).

Zatyczki do uszu – ratunek dla słuchu

Używanie stoperów nie jest magicznym środkiem, który cofnie utratę słyszenia, jednak może pomóc w jego ochronie. Nie zawsze będą one mogły wspierać dlatego warto zapoznać się z sytuacjami, w których powinno sięgać się po zatyczki. Wyznacznikiem jest natężenie hałasu (liczba decybeli) oraz czas przez który jesteśmy narażeni na działanie hałasu. Jeśli jest to bardzo krótki czas – przebywanie w nim nie powinno zaszkodzić (nie jest to pewne, powinno zależeć to od naszej oceny lub innych osób znajdujących się w tym samym miejscu), w innym przypadku – pamiętajmy o stoperach.

Osobami szczególnie zagrożonymi ubytkami słuchu są ludzie pracujący w hałasie (praca w przemyśle, zakładach produkcyjnych), uprawiający sporty generujące dźwięki o mocnym natężeniu (sporty motorowe, strzelectwo), także w sektorze związanym z muzyką  (stopery okazują się przydatne dla muzyków, czy osób obsługujących koncerty).

Jednak nie tylko w pracy możemy być narażeni na działanie hałasu, który wykracza poza naszą strefę komfortu i wywołuje chociażby rozdrażnienie. Jakie to mogą być sytuacje? Koncert za oknem, demonstracja, impreza w mieszkaniu obok. Wtedy  również warto skorzystać z zatyczek.

Korzystajmy ze stoperów, kiedy dźwięki nam przeszkadzają. Są one pomocą dla naszych uszu, wsparciem dla słuchu. Wyżej wspomniano o sytuacjach, kiedy mogą być one przydatne. Często jednak zdarza się, że hałas nas zaskakuje: warto mieć pod ręką zatyczki MULTI 10 i TUBE oraz zatyczki formowane – będą doskonałe na takie niespodziewane zdarzenie.