5. skutecznych sposobów na relaks

Codzienny pęd, w którym żyjemy, każdego dnia przysparza nam nowych obowiązków ale i jest czynnikiem wywołującym stres. Dlatego dla zachowania równowagi życiowej i balansu między życiem prywatnym oraz zawodowym powinniśmy dbać o to, by się zrelaksować. W tym kontekście powinniśmy pomyśleć nie tylko o ciele, ale i o duszy! I choć zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy z nas ma inną sytuację życiową i rodzinną, to też wiemy, że czasami nawet krótka przerwa w pracy może być momentem na relaks! Oto nasze 5 skutecznych sposobów na odprężenie.

1.Postaw na informacyjną ciszę

Podczas pracy jesteśmy dosłownie bombardowani różnymi informacjami. W tle leci radio, odbieramy setki e-maili, telefonów oraz wiadomości od innych osób. Wiele osób po powrocie do domu natychmiast uruchamia telewizor, sięga po smartfon, tablet, itp. To błąd! Daj sobie odpocząć! Wycisz telefon, wyłącz powiadomienia, nie sięgaj co 10 minut po telefon. Na początku będzie to dla Ciebie trudne, jednak z czasem zauważysz, że nie potrzebujesz telefonu w domu.

 2. Oderwij się od codzienności – sięgnij po książkę

Najprostsza metoda na relaks oczu to właśnie czytanie książek, szczególnie tych wydanych na ekologicznym papierze, który ma odcień szarości. Codzienne czytanie książek to niebywałe SPA dla oczu, które są zmęczone po całodziennym kontakcie ze światłem niebieskim, które emitują nasze monitory komputera, smartfony oraz tablety. Ponadto wciągająca lektura sprawia, że zapominamy o otaczającym nas świecie i czujemy się po prostu zrelaksowani. 

3. Wycisz się – miej pod ręką zatyczki do uszu

Niewielka przestrzeń naszych mieszkań nie pozwala nam czasami na zupełne odcięcie się od innych domowników. Rozprasza nas wiele dźwięków, które powstają wokół nas. Warto mieć zawsze pod ręką zatyczki do uszu – mogą być wielorazowe, wykonane z bezpiecznego i elastycznego tworzywa sztucznego lub jednorazowe stopery z miękkiej pianki, która dopasowuje się do kształtu kanału słuchowego. Wystarczy je włożyć, zamknąć oczy i ułożyć się na ulubionym meblu wypoczynkowym. Chcesz jeszcze mocniej oderwać się od rzeczywistości? Nałóż na zamknięte oczy specjalną, ciemną opaskę.

4. Bądź aktywny – sport to zdrowie

Warto wprowadzić do swojego tygodniowego planu zajęć sport. Może być to wyjście na basen, do klubu fitness, czy na siłownię. Nawet w dobie pandemii koronawirusa można z powodzeniem wprowadzić aktywność w codzienność – wystarczy wysiąść z autobusu kilka przystanków szybciej, zamienić auto na rower, albo codziennie wychodzić na spacer. Podstawowy trening wykonamy na miękkim dywanie w domu – wystarczą hantelki (lub 2 butelki wody mineralnej), taśmy do rozciągania i znaleziony w internecie zestaw ćwiczeń. Wiele trenerów fitness ma swoje kanały na YouTube, gdzie regularnie publikują pomysły na trening. 

5. Spędzaj czas z bliskimi – zagrajcie w planszówki

Moda na gry planszowe wróciła ze zdwojoną siłą dwa lata temu. W sklepach z zabawkami dla dzieci można znaleźć zarówno takie klasyki jak “Monopoly”, “Eurobusiness”, “Chińczyka”, “Grzybobranie”. To doskonałe propozycje dla najmłodszych dzieci, które dopiero zaczynają planszówkową przygodę.

Jest całkiem sporo gier, w które z przyjemnością zagrają razem z dziećmi i młodzieżą także dorośli, np. “Catan”, “Dixit”, “Wojny domowe”, “Pan tu nie stał”. Wybór tematyki i poziomu trudności gier planszowych jest naprawdę ogromny. A doskonała rozrywka gwarantowana!

Pamiętaj! Musisz sam sobie pozwolić na chwilę relaksu. Dzięki niemu znacznie wzrośnie nie tylko Twoja efektywność w pracy, ale i ta osobista. Warto dbać o odpowiednią dozę relaksu, ponieważ pozwoli on na realizację wszystkich planów, a nawet da nam siłę do spełniania marzeń.