Jak czytać więcej książek?

 

Czytanie to czynność, która ubogaca, daje energię i rozwija wyobraźnię. Ponadto pomaga nam oderwać się od codzienności, zrelaksować i rozbudzić kreatywność. Warto regularnie sięgać po książki. Stanowi ono doskonały wypoczynek, SPA dla oczu oraz fitness dla umysłu. Dzięki wpisaniu tej czynności w codzienny grafik rozwiniesz swoje słownictwo, rozszerzysz horyzonty. W zależności od tego, jakie lektury preferujesz, możesz także znacznie zwiększysz swoją wiedzę.

Czytaj kilka książek na raz

Czasami warto czytać równolegle kilka książek. Nie każda z nich jest bowiem lekką, miłą i przyjemną lekturą do poduszki. Z pewnością nie raz zdarzyło się Wam trafić na książkę, którą nie dało się czytać na raz – wymagała zastanowienia, delektowania się każdą przeczytaną stroną. W księgarniach dostępne są nie tylko powieści, podręczniki i poradniki. Można w nich znaleźć także tomiki poezji, zbiory opowiadań, reportaży czy felietonów. Takie krótsze formy będą świetne podczas przerwy w pracy, czy podróży autobusem.

Otaczaj się książkami

Jeśli lubisz czytać i chcesz wykształcić w sobie nawyk sięgania po książkę, a nie smartfon (czy pilot telewizora), podczas wielu czynności – miej zawsze pod ręką książkę. Wiele wydawnictw oferuje specjalne, kieszonkowe wydania najpopularniejszych książek. Dzięki nim będziesz mógł czytać podczas podróży komunikacją miejską, pociągiem, albo autobusem. Możesz takie wydania czytać w kolejce do lekarza, sklepu, czy w przerwie w pracy.

Wyznacz sobie porę na codzienne czytanie

Wiele osób poleca, by czytać codziennie o określonej porze. Można sobie powiedzieć, że będziemy czytać 30-60 minut codziennie rano, po przebudzeniu, albo wieczorem, zaraz przed snem. Jeśli lubisz czytać książki, lektura wciągającej pozycji może Ci pomóc wstać o wcześniejszej porze i w ekspresowy sposób wybudzić się ze snu. Jednocześnie znacznie szybciej obudzi się Twój umysł. 

Zrób sobie listę hitów, które musisz mieć

Zacznij być stałym bywalcem salonów czytelniczych i księgarni. Pozwolą Ci one wciągnąć się jeszcze bardziej w czytanie i będziesz na bieżąco z nowościami czytelniczymi. Warto zrobić sobie listę książek do kupienia, sprawdzać, czy nasi ulubieni autorzy nie wydają właśnie nowych pozycji. Miej zaplanowany miesięczny lub kwartalny budżet, który przeznaczysz na książki!

Odetnij się od otoczenia – pomogą Ci zatyczki do uszu

Chcesz czytać więcej w krótkim czasie? Odizoluj się od otoczenia – możesz podczas czytania słuchać ulubionej muzyki, albo użyć uniwersalnych zatyczek do uszu. Dzięki temu nie będą Cię rozpraszały dźwięki, które docierają z otoczenia zewnętrznego, a tym samym będziesz mógł skupić się wyłącznie na lekturze. Jak tylko przyzwyczaisz się do tego, zauważysz, że znacznie szybciej pochłaniasz kolejne strony, a Twoja wyobraźnia pracuje na zwiększonych obrotach. Polecamy zatyczki do uszu formowane oraz zatyczki do uszu wykonywane na wymiar Twojego ucha.

Mniej miejsce w którym czytasz książki

Mniej w swoim domu strefę, w której zawsze czytasz książki. Zobaczysz, że jak przyzwyczaisz się do regularnego czytania, sam będziesz jej szukać w ciągu dnia. Wystarczy ulubiony fotel, lampka, która dobrze oświetli stronice książki i już możemy oddać się relaksowi. Obok fotela warto znaleźć miejsce na mały stoliczek, na którym znajdzie się miejsce na aromatyczny kubek gorącej kawy lub herbaty i ciastko. I robi się z tego miejsca strefa relaksu z marzeń niejednego mola książkowego!

Czytaj książki, które mają interesującą dla Ciebie tematykę

Masz jakieś szczególne zainteresowania? A może lubisz bardzo jeden rodzaj książek? Stawiaj na tytuły, które Cię interesują! Dzięki temu czytanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Wielu osobom czytanie książek kojarzy się z nieciekawymi lekturami szkolnymi albo podręcznikami z czasów studiów. Nic bardziej mylnego – lektura książki może być fascynującą przygodą.

Jeśli wybierzesz książkę, która Cię zainteresuje bo będzie mówiła o Twoim ulubionym regionie Europy lub będzie miała wciągającą fabułę, znacznie szybciej pochłoniesz książkę! W księgarniach znajdziesz ogromną ilość ciekawych poradników, czy książek z określonej dziedziny nauki. Sięgaj zawsze po to, co Cię fascynuje!