Jak skupić się podczas pracy?

W trakcie pracy Twój mózg powinien działać na jak najwyższych obrotach. Skupienie się na konkretnych zadaniach do wykonania pomaga w realizowaniu wyznaczonych celów. Jednak jak osiągnąć taki stan, gdy wokół wszystko nas rozprasza? Oto kilka porad, jak skupić się podczas pracy!

 

W dzisiejszych czasach skupić się podczas wykonywania zawodowych obowiązków,  zwłaszcza zdalnie, ale i w biurze, nie jest łatwo. Bardzo często naszą uwagę rozpraszają różne bodźce, takie jak social media, telefon czy też domowe obowiązki podczas pracy w domu. Zdarza się, że przez to jesteśmy ciągle odrywani od obowiązków. Każda nieplanowana przerwa powoduje utratę koncentracji. W efekcie pracujemy znacznie wolniej i mniej efektywnie.

 

Co mnie rozprasza, czyli zdiagnozowanie problemu!

 

Zdiagnozowanie problemu jest jednym z pierwszych kroków, które powinieneś zrobić.Odpowiedz sobie na pytanie: co mnie rozprasza? Zastanów się, czy są to czynniki zewnętrzne, na przykład hałas na dworze, smartfon, czy wewnętrzne, np.  nasze myśli. Znacznie łatwiej poradzić sobie z czynnikami zewnętrznymi. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad.

 

Wyłącz wszystkie powiadomienia

 

Przychodzące powiadomienia na przykład z aplikacji Facebook, Instagram czy innych mediów społecznościowych, skutecznie utrudniają skupienie się na wykonywanej pracy. Bardzo często wymagają od nas poświęcenia dużo większej ilości czasu. W większości przypadków social media skłaniają nas do szybkiego odpowiadania na wiadomości, co może skutkować mniejszym skupieniem się na wykonywanej pracy!

 

Warto wyłączyć powiadomienia z Facebooka, Instagrama, LinkedIN oraz innych mediów społecznościowych, których jesteśmy aktywnymi użytkownikami. 

 

Wycisz telefon

Jeżeli nie czekasz na jakąś bardzo ważną rozmowę telefoniczną, najlepiej wyłącz dźwięk w telefonie. Nieoczekiwane rozmowy telefoniczne czy wiadomości SMS, mogą skutecznie rozpraszać Twoją uwagę. Po skończonej pracy, na pewno będziesz miał czas na to, aby porozmawiać z osobami, które w tym czasie chciały się z Tobą skontaktować.

 

Zadbaj zdrowy sen

Wysypiaj się dobrze. Przeciętny czas snu u dorosłego i zdrowego człowieka powinien wynosić ok. 6-8 h na dobę. Odpowiednia ilość snu pozwoli Ci szybciej zregenerować organizm. Człowiek który dostarcza swojemu organizmowi odpowiednią ilość snu, znacznie szybciej i bez trudu wykonuje zadaną mu pracę. Jeśli Twój partner/partnerka chrapią w nocy, sięgnij po wygodne, jednorazowe stopery albo wielorazowe zatyczki do uszu.

 

Zachowaj porządek wokół siebie oraz na biurku

Bałagan od zawsze działał na człowieka rozpraszająco. Zanim zaczniesz pracę, postaraj się przygotować sobie jak najbardziej komfortowe warunki. Niech na stole/biurku znajdują się tylko najpotrzebniejsze przedmioty. Uporządkuj je tak, abyś w razie potrzeby nie miał problemów ze znalezieniem potrzebnej rzeczy.

 

Załóż słuchawki i włącz ulubioną muzykę

Jak wiadomo dźwięki muzyki od zawsze działały na człowieka relaksująco. Dobrze dobrana muzyka, pozwoli Ci także na zagłuszenie dźwięków dochodzących na przykład z podwórka. W trakcie pracy najlepiej słucha się muzyki klasycznej, która pozytywnie wpływa na nasz mózg. Pamiętaj też o tym abyś swoją postawą nie przeszkadzał innym, dlatego załóż słuchawki!

 

Zadbaj o ciszę, zakup stopery

Hałas dekoncentruje i pochłania uwagę. Jeżeli hałas znacząco utrudnia ci pracę, a sam relaks, czy włączenie uspokajającej muzyczki nie przynosi rezultatów, warto zakupić jednorazowe stopery do uszu albo specjalne uniwersalne zatyczki do uszu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ stopery pozwalają skutecznie wytłumić dochodzące do nas dźwięki.

 

Opisywane wyżej metody pomogą Ci lepiej skupić się na pracy. Warto, abyś pamiętał o tym, że każdy człowiek jest inny i inaczej reaguje na poszczególne bodźce. Dlatego też warto spróbować wszystkich wyżej wymienionych metod po to, aby wybrać tą, która najlepiej oddziałuje na Twój organizm.

 

Warto mieć na uwadze to, że skupienie można delikatnie wyćwiczyć, jednak wymaga to od nas sporo pracy, a przede wszystkim odnalezienia idealnej dla siebie metody. W rezultacie, dzięki poprawie jakości koncentracji, będziesz znacznie wydajniejszy, a wykonywanie zawodowych obowiązków będzie Ci sprawiać większą przyjemność.