Jak odpocząć w domu?

Rok 2020 i pandemia koronawirusa przyniosły niemałą rewolucję w naszym życiu. Jestesmy zmuszeni coraz więcej czasu spędzać w domu – nie mamy możliwości wyskoczyć na trening na basenie, siłowni. Mniej czasu poświęcamy na dojazdy do pracy, ponieważ wiele firm przeszło na pracę zdalną w tzw. systemie home office. Przez to mamy coraz większe problemy z odpoczynkiem. Warto odciąć się czasem od otoczenia, włożyć stopery do uszu i znaleźć czas dla siebie. Choćby 30 minut dziennie.

Nasze dzieci również uczą się w domu. Gdy dysponujemy niewielkim mieszkaniem w budynku wielorodzinnym i wszyscy domownicy są w nim razem, naprawdę ciężko się zrelaksować. Odpoczywać w domu trzeba się nauczyć – w tym tekście przedstawimy Wam kilka skutecznych sposobów i technik, które będą przydatne dla każdego domownika.

Wpisz odpoczynek w swój codzienny grafik

Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, studentem, pracownikiem, mamą, tatą – w swoim codziennym grafiku zajęć powinieneś znaleźć czas tylko dla siebie. Nawet gdy jesteś w związku i masz dzieci – zarówno swojego partnera/partnerkę, jak i dzieci trzeba nauczyć, że chcesz mieć czas tylko dla siebie. Jest to niezwykle ważne w kontekście Twojej energii życiowej. Dzięki temu będziesz mieć więcej siły na podołanie codziennym obowiązkom w pracy i w domu. A ponadto – na Twojej twarzy częściej będzie gościł uśmiech.

Pozwól sobie na odpoczynek!

Ważne jest, by pozwolić sobie na odpoczynek – nastawienie jest niezwykle istotne w samym jego procesie. Uznaj tą czynność za sferę życia równie ważną, jak nauka, praca, czy czas z rodziną. W końcu w żadnej z tych wspomnianych czynności nie będziesz odpowiednio efektywny/a, jeśli skutecznie nie odpoczniesz. Wiele osób, które dały same sobie przyzwolenie na odpoczynek, zauważyło, że dzięki temu codzienne obowiązki w pracy zajmują im mniej czasu i są w stanie lepiej się skupić na wykonywanych zadaniach.

Pamiętaj, że odpoczynek powinien być Twoim codziennym, małym rytuałem, który będzie Ci towarzyszył, na który będziesz po prostu czekać! W tym celu, szczególnie jeśli obecna sytuacja zmusiła Cię do pracy w domu, mniej ustalone miejsce i godziny, w których skupiasz się na sprawach zawodowych. Jak mija ta godzina, szybko uprzątnij swoją przestrzeń i przejdź do życia prywatnego.

W codziennym pędzie wystarczy, jeśli znajdziesz nawet 30 minut na zajęcie, które podziała odprężająco – ważne, by ono pochłonęło Cię w całości! Niech te kilkadziesiąt minut będzie przyjemne – sięgnij po książkę, weź długą relaksującą kąpiel, posłuchaj muzyki, albo po prostu poleż w samotności.

Wycisz się – sięgnij po zatyczki do uszu

Dobrze Ci zrobi, jak odetniesz się całkowicie od otoczenia. W tym celu warto sięgnąć po stopery do uszu. To małe zatyczki, które odpowiednio użyte pomogą Ci odciąć się od otaczających Cię dźwięków i zwyczajnego hałasu. Możesz wybierać spośród wielu opcji w tym zakresie – dostępne są zarówno jednorazowe stopery z pianki, jak i coś dla osób lubiących ekologiczne rozwiązania – uniwersalne zatyczki do uszu wielokrotnego użytku. Wiele firm, w tym nasza, specjalizuje się także w produkcji specjalnych zatyczek do uszu na wymiar. To produkty premium, które są perfekcyjnie dopasowane do kształtu Twoich uszu. Zatem, jak widzisz, możliwości jest sporo.

Wyłącz powiadomienia w smartfonie i telewizor

Podczas odpoczynku warto wyciszyć telefon, wyłączyć telewizor – te media mocno rozpraszają nas na co dzień. Jeśli masz na swoim smartfonie wiele aplikacji – postaraj się wyciszyć ich powiadomienia i unikaj wchodzenia na Facebooka i Instagrama co chwilę. Podobnie jest ze sprawdzaniem skrzynki pocztowej. Ciągłe jej sprawdzanie naprawdę nic nie zmieni, a Ty będziesz się tylko niepotrzebnie stresować.

Telewizor to drugi zagłuszacz myśli i życia, który nie sprzyja relaksowi. W ciągu dnia spędzamy dużo czasu przy monitorze komputera, który emituje światło niebieskie (podobnie jak ekran telewizora oraz smartfona) – po pracy nasze oczy powinny od niego odpocząć.

Weekendy spędzaj z bliskimi

Jak przychodzi weekend, warto znaleźć czas na totalne leniuchowanie i poświęcić na nie przynajmniej jeden cały dzień. Z tego powodu, jak przychodzi sobota i niedziela (albo inne dwa dni z rzędu wolne od pracy) – pierwszy z nich poświęć na zakupy i gruntowne porządki w domu/mieszkaniu, zaś drugiego dnia oddaj się relaksowi z rodziną. Zapomnijcie o pracy, obowiązkach i cieszcie się czasem spędzonym wspólnie.

Jeśli jesteś osobą samotną, to jeden weekendowy dzień poświęć dla siebie – wybierz ulubione aktywności, oglądaj ulubione seriale. Oderwij się od pracy oraz codziennych sprawunków. Najważniejsze – daj sobie przyzwolenie na taki czas!