Co zrobić, kiedy ktoś chrapie?

Sen to bardzo ważna czynność fizjologiczna, która jest wpisana w cykl dobowy naszego życia. Mówi się, że optymalny czas snu to od 6 do 8 godzin. Każdy organizm potrzebuje jednak innej jego ilości. Istotne jednak jest, by nikt nam podczas niego nie przeszkadzał. Bardzo dużo osób narzeka na chrapanie swojego partnera bądź współlokatora. Co zrobić, kiedy ktoś chrapie?

Chrapanie – co to takiego?

Chrapanie to dźwięk, który wydaje człowiek (lub zwierzę) podczas snu. Ten specyficzny odgłos powstaje w wyniku wibracji języka oraz podniebienia miękkiego, które poruszają się, kiedy oddychamy nocą. To bezpośredni objaw utrudnionego przepływu powietrza od od jamy ustnej, przez gardło aż do płuc.

Chrapanie nie jest chorobą, jak uważa wiele osób. Jednak, jeśli jest ono bardzo uciążliwe dla partnera i prowadzi do nocnych bezdechów, warto udać się do specjalisty, który pomoże nam uporać się z tym problemem.

Warto poznać przyczyny chrapania. Może być ich wiele – nieprawidłowa anatomia narządów oddechowych, alergia, choroba tarczycy, itp. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna chrapania, mamy dwie możliwości – albo zachęcić partnera do leczenia, albo sprawić, by chrapanie drugiej osoby było dla nas mniej uciążliwe. Szacuje się, że przez chrapanie drugiej osoby może uciec nam nawet 1,5 godziny snu w ciągu nocy!

Czasami chrapie osoba, na którą nie mamy większego wpływu – nasz współlokator w akademiku, na stancji, czy kolega/koleżanka z pracy, z którym jesteśmy zakwaterowani wyjazdowym na szkoleniu. W takim wypadku warto zadbać o własny komfort i wdrożyć w swoim codziennym życiu rozwiązania, które nam pomogą wyspać się w nocy.

Stopery do uszu zapewnią Ci spokojny sen

Chcesz odzyskać spokojny sen, wysypiać się i mieć dużo energii do działania każdego dnia? Zapomnieć o nieprzespanych nocach, wycieczkach na kanapę do salonu? Sięgnij po stopery do uszu. W zależności od tego, jak często musisz  z nich korzystać, możesz wybrać ich odpowiedni rodzaj! A wbrew pozorom, wybór jest naprawdę duży!

Możesz sięgnąć po:

  • jednorazowe stopery do uszu z pianki – mniej je pod ręką podczas kilkudniowego wyjazdu służbowego, jeśli wiesz, że Twój kolega/Twoja koleżanka z pokoju ma problem z chrapaniem. Są wykonane z miękkiej, elastycznej pianki, która dopasowuje się do wnętrza Twojego ucha.
  • formowane zatyczki do uszu – są przeznaczone do użytku wielorazowego, a wykonane są z elastycznego silikonu, który pod wpływem ciepła dłoni szybko formuje się i dostosowuje do kształtu kanału słuchowego. Pomogą nam nie tylko nocą, ale i podczas aktywności na basenie.
  • uniwersalne zatyczki do uszu wielokrotnego użytku – bez problemu można po nie sięgać po noc, wystarczają na długie i komfortowe używanie. Dzięki nim przypomnisz sobie, co to spokojny i regenerujący sen. Możesz także postawić na zatyczki do uszu zrobione na wymiar – dostosowane do kształtu Twojego kanału słuchowego. To produkt premium, który powstał z myślą o najbardziej wymagających osobach.

Pamiętaj także, że śpiąc w jednym pomieszczeniu z chrapiącą osobą, powinieneś szybciej udać się spać. Proces zasypiania trwa zazwyczaj około 30-40 minut. Jeśli wiesz, że o której godzinie chodzi spać druga osoba, postaraj się położyć szybciej. Pozwoli Ci to szybciej zasnąć i jest spora szansa, że nie obudzisz się już do rana.