Jak się wyciszyć?

Hałas to zjawisko znane ludziom od tysięcy lat. Już dawno próbowano sobie z nim radzić używając różnych sposobów. Dzisiaj – w miarę rozwoju przemysłu – powstają coraz to nowe metody by emitować jak najmniej decybeli. Również przy budowie domu używa się materiałów wyciszających. Powstają także inne metody na odcięcie się od otoczenia. Warto postawić na ciszę – pozwala odzyskać równowagę i odpocząć. Intensywna praca i życie osobiste sprawiają, że człowiek czasem potrzebuje przebywać w otoczeniu, w którym słyszy jak najmniej dźwięków.

Kilka słów o historii hałasu


Pierwsza wzmianka o próbach przeciwdziałania temu zjawisku pojawiła się w starożytności w dziele Homera – w „Odysei”. Tam, w księdze XII opisano spotkanie Odyseusza z syrenami – mitycznymi pół kobietami, pół ptakami. Jest to najprawdopodobniej pierwsza zachowana relacja z wykorzystania zatyczek do uszu.

Mówi się, że hałas narodził się w XIX wieku wraz z rewolucją przemysłową. W XX wieku, by wspomagać człowieka w walce z nim powstały stopery do uszu, bardzo podobne do tych, które są nam dzisiaj znane. Warto tutaj wspomnieć, że na początku nie wierzono w ich główną funkcję – wyciszenie dźwięków docierających do naszych uszu z otoczenia. Dzięki uporowi chemika Rossa Gardnera i jego zespołu z National Research Corporation w wyniku ogromnej liczby eksperymentów wynaleziono najpierw żywicę, później piankę na bazie poliwinylu, która, jak się okazało absorbowała hałas.

Od lat 90-tych XX wieku można zaobserwować zwiększające się zjawisko chaosu, zgiełku, gwaru zwłaszcza w dużych miastach. Człowieka otacza szum, wszechogarniający rozgardiasz, a do naszych uszu ogromna liczba decybeli. Można mu zaradzić na wiele sposobów.

Jak sobie radzić z dużym natężeniem dźwięków?

Najprostszym rozwiązaniem, a zarazem najtrudniejszym,  jest zmiana miejsca zamieszkania lub przebywania. Jednak zmiana mieszkania na nowe generuje ogromne koszty, drugi sposób jest zaś krótkotrwały.

Wielu ludzi stara się przyzwyczaić do hałasu, jednocześnie próbując wyciszyć się, wsłuchać w siebie podczas różnego rodzaju aktywności fizycznej, np. uprawiając jogę, chodząc na fitness, zumbę czy pilates. Ma to ogromny wpływ na produkcję hormonu szczęścia, endorfin. Zmęczenie (w pozytywnym znaczeniu tego słowa) może sprawiać, że mniej zwraca się uwagę na otaczający świat i szum wokół siebie.

Innym sposobem na rozluźnienie i brak myśli na wyżej wspomniany temat są różnego rodzaju masaże. Najczęściej jednak (oczywiście, jeśli są ku temu sprzyjające warunki) wyciszamy się w domu, w otoczeniu sprzętów, osób i dźwięków, które znamy. Dobrym sposobem jest też poświęcenie się swojemu hobby – działa to uspokajająco i kojąco. Dobrym sposobem by uzyskać spokój psychiczny jest korzystanie z nagrań wyciszających, delikatnych, cichych lub przebywać na łonie natury.

Nowoczesne zatyczki i stopery do uszu – hit XXI wieku!

Zatyczki do uszu w obecnych czasach okazują się koniecznością lub dobrą alternatywą, która pozwala na odgrodzenie się od otaczającego nas świata. Stopery mają zastosowanie w wielu sytuacjach gdy nie jesteśmy w stanie wyeliminować źródła hałasu, przykładem może być mocno słyszalny zza okna koncert czy blokowa impreza.

Stopery do uszu przydatne są nie tylko podczas niechcianych hałasów wywoływanych w domu, ale również w pracy w biurze gdy potrzeba ogromnego skupienia (lub gdy potrzebna jest ochrona słuchu przed ogromnym hałasem). Obecnie pracujemy dużo w systemie home office. Musimy potrafić się skupić w domu, gdzie często są inne osoby, które są głośne. Użycie stoperów do uszu podczas pracy zdalnej pozwala na odcięcie się od innych domowników.

Rozróżniamy zatem dwa rodzaje stoperów: zatyczki do pracy w domu i do biura. Rok 2020 oraz pandemia koronawirusa sprawiły, że odgradzamy się nie tylko od niechcianych bodźców, ale też by zachować równowagę psychiczną. Dotyczy to przede wszystkim potrzeby wyciszenia i chwili samotności, odgrodzenia się od wszelkich dźwięków. Nie jest to proste, gdy dzieci mają naukę zdalną, a my pracujemy w ten sam sposób.

Długotrwałe działanie bodźców dźwiękowych nie działa dobrze na człowieka i jego samopoczucie psychiczne, które również powiązane jest ściśle z fizycznym.  Znane jest też zastosowanie zatyczek podczas snu. Podczas płytkiego snu jesteśmy narażeni na oddziaływanie hałasu. Obecność drugiej osoby, jej chrapanie, zmianowy system pracy, życie nocne na ulicy – w szczególności dźwięków komunikacji publicznej, tramwajów, samochodów, pociągów czy karetek. Tym wszystkim jesteśmy otoczeni na co dzień. Może to powodować wybudzanie i trudności z ponownym zaśnięciem. Przekłada się to bezpośrednio na nasze samopoczucie, a w konsekwencji także stan zdrowia. Zatyczki do uszu podczas snu będą naszym prawdziwym przyjacielem!

Kiedy warto używać stoperów/zatyczek do uszu?

Wyżej wspomniano o momentach, w których warto zastanowić się nad użyciem zatyczek do uszu. Są też sytuacje, w których są one bardzo przydatne, a wręcz nieodzowne. Pierwszym z nich jest korzystanie podczas lotu samolotem. Skoki ciśnienia doskwierają zarówno dzieciom, jak i dorosłym – stopery sprawiają, że są one mniej dokuczliwe. Dla dzieci (i nie tylko) stworzono kolorowe zatyczki do uszu. Jak widać – na rynku można znaleźć produkty o bardzo zróżnicowanym przeznaczeniu, dla każdego!

Zatyczki do uszu na podróż pozwolą odgrodzić się od hałasów zarówno wytwarzanych przez środek lokomocji, jak i od współpasażerów. Również podczas aktywności fizycznej, np. pływania mogą okazać się przydatne – wykonane z wodoszczelnego materiału niwelują dopływ wody do uszu zapobiegają zakażeniom narządu słuchu.

Zatyczki przeciwhałasowe


Stopery są przydatne również podczas uprawiania wielu sportów, których częścią jest hałas, np. strzelectwie, żużlu. Sięgają po nie także pracownicy dużych fabryk, przedsiębiorstw przemysłowych oraz, co może być zaskakujące, muzycy, np. DJ’e. Przydają się również na zakupach – szczególnie w galeriach handlowych, gdzie jesteśmy atakowani kakofonią różnych dźwięków generowanych przez ludzi i puszczaną w tle muzykę. Producenci zatyczek (my także) podczas produkcji stosują ich podział ze względu na zastosowanie, jest to ważne ze względu na dobór materiału.

Zatyczki przeciwhałasowe będą ważnym gadżetem dla osób nadwrażliwych dźwiękowo, niepełnosprawnych oraz dzieci. Hałas życia codziennego, podczas różnych czynności (wyżej wspomniany – słyszany zza okna, na zakupach) – sprawia takim osobom ogromny ból fizyczny i psychiczny. Warto być wyrozumiałym i zwracać na to uwagę. Dużą ciekawostką jest, że coraz większą popularność, również w Polsce, zyskują zatyczki do uszu na wymiar – tworzone pod konkretną osobę.