Hałas a choroby serca

Hałas to czynnik, który jest szkodliwy nie tylko dla słuchu. Może on spowodować szereg uszkodzeń aparatu słuchowego. Mało kto zwraca uwagę na inny ważny fakt. Długotrwałe przebywanie w miejscu, w którym jest głośno, ma również fatalny wpływ na nasze serce i jego prawidłową pracę. Wykazano bowiem, że zdenerwowanie, które może wywołać hałas, prowadzi nawet do migotania przedsionków i zawału serca. Warto zatem zminimalizować, szczególnie w nocy, ilość dźwięków, które do nas docierają.

Pozasłuchowe skutki działania hałasu – co to takiego?

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o tzw. pozasłuchowych skutkach działania hałasu. Długotrwałe przebywanie w głośnych pomieszczeniach oddziałuje bowiem nie tylko na sam narząd słuchu. Negatywne skutki może odczuć praktycznie cały organizm. Ich mianem określa się efekty, które dotyczą zdrowia bądź samopoczucia osoby, czy jej problemów z komunikacją – za wyłączeniem tego, co dzieje się w organie słuchu.

Ekspozycja na hałas a zdrowie

Podczas licznych badań specjaliści zauważyli, że długotrwała ekspozycja na hałas (także ta podczas snu), bardzo zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca oraz występowanie nadciśnienia tętniczego. Drugim aspektem jest fakt, że osoby które mają styczność z hałasem środowiskowym (w domu) są bardziej narażone na zachorowanie na cukrzycę typu 2.

Długotrwała ekspozycja na hałas powoduje stres – ten znowu negatywnie odbija się na działaniu naszego organizmu. Szczególnie wpływa to na szereg narządów, a także na zaburzenie pracy serca.

Hałas a zawał serca

Naukowcy od dłuższego czasu zajmują się badaniem korelacji pomiędzy długotrwałym wystawieniem na działanie hałasu a chorobami serca. Nie chodzi tylko o wysokie natężenie dźwięków w pracy, ale i w domu/mieszkaniu które jest zlokalizowane przy ruchliwej drodze, lotnisku lub innym miejscu mocno wyeksponowanym na działanie hałasu. Badania wykazały, że u osób, które mają większą styczność z głośnymi dźwiękami, ryzyko jest o 50% wyższe. Jedno z najważniejszych badań w tym temacie, Noise and Risk of Myocardial Infarction (NaRoMI) sprawdzało, czy właśnie przebywanie w hałaśliwym miejscu może mieć wpływ na większą częstotliwość występowania zawałów serca. Z drugiej strony, nie zauważono żadnych mocnych dowodów, które by mówiły, iż ciągła ekspozycja na hałas doprowadziła do wzrostu ryzyka śmierci z powodu zawału serca.

Hałas a choroba niedokrwienna serca

Badania dowodzą, że ekspozycja na hałas wpływa także na częstsze występowanie choroby niedokrwiennej serca. Większe ryzyko jest w szczególności u osób, które dużo czasu mają styczność z dźwiękami o mocy powyżej 95–124 dB. Co ciekawe, wykazano także, że kobiety są znacznie bardziej wrażliwe na działanie hałasu w pracy.

Jak chronić się przed skutkami ekspozycji na hałas? 

Naukowcy dowodzą, że szczególnie szkodliwy jest dla nas hałas, który nie pozwala nam spokojnie spać. Dlatego, jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy, blisko lotniska, torów kolejowych, czy hałaśliwego przedsiębiorstwa, powinniśmy mieć szczególną uwagę na odpowiednią ochronę narządu słuchu. Nawet w nocy!

Na polskim rynku jest bardzo dużo ochronników słuchu, które będą miały zbawienny wpływ na Twój słuch oraz komfort życia. Zminimalizują ilość dźwięków, które będą docierały do Twojego mózgu, a tym samym sprawią, że lepiej wypoczniesz, będziesz zregenerowany i pełen energii.

Najpopularniejsze ochronniki uszu

Zarówno w naszym sklepie, jak i w innych punktach handlowych specjalizujących się w BHP i aptekach można znaleźć rozwiązania dosłownie na każdą kieszeń. W zależności od Twoich potrzeb oraz możliwości finansowych możesz sięgnąć po:

  • jednorazowe stopery do uszu – warto je mieć w swojej kosmetyczce, jeśli ochrona słuchu nie jest nam potrzebna codziennie, a jedynie od czasu do czasu. Można po nie sięgnąć podczas wyjazdu na delegację, długiej podróży pociągiem, czy lotu samolotem. Są dostępne m.in. w aptekach. W naszym sklepie kupisz opakowanie z 1 parą, 10 lub 50 szt.
  • formowane zatyczki do uszu – to rozwiązanie podobne do powyższego, jednak ma ono ważny atut. Ten rodzaj zatyczek wykonano z silikonowego materiału, który po rozgrzaniu w dłoniach działa jak plastelina – dzięki temu idealnie dopasowuje się do kształtu kanału słuchowego. W dostępnych u nas opakowaniach znajdziesz 6 par formowanych zatyczek do uszu.
  • uniwersalne zatyczki do uszu – są wielorazowe, zatem to produkt ekologiczny, który wystarcza użytkownikom na długi czas. Warto mieć je zawsze pod ręką, jeśli pracujemy lub mieszkamy w miejscu, gdzie cały czas jest hałas (ruchliwa droga, lotnisko, itp.), dużo podróżujemy samolotami, jesteśmy muzykami lub dużo czasu spędzamy w przydomowym warsztacie.
  • zatyczki do uszu na wymiar – to produkt premium, został stworzony z myślą o naszych najbardziej wymagających klientach. Wykonujemy je na zamówienie, najpierw pieczołowicie wykonując odcisk (odlew) kanału słuchowego osoby, która je zamawia. Dzięki temu są idealnie dopasowane do jej potrzeb.
  • słuchawki ochronne do uszu – warto mieć je pod ręką, jeśli lubimy majsterkować w domowym warsztacie, czy grzebać przy samochodzie w garażu. W zależności od tego, jaką markę oraz rodzaj ochronników tego typu wybierzemy, mogą mieć wiele dodatkowych funkcji, np. możliwość ustawienia jakiej głośności dźwięki z zewnątrz docierają do ucha.

Dbanie o codzienny komfort i spokojny sen jest istotne – wpływa na nasze zdrowie i ogólną kondycję naszego organizmu. W ten sposób możemy realizować coraz ambitniejsze cele, realizować swoje plany i marzenia.