Kalendarzowa wiosna i start sezonu motocyklowego

21 marca to data rozpoczęcia kalendarzowej wiosny. To pora roku, w której do życia budzą się rośliny, drzewa, słychać świergot ptaków. To też czas, w którym z uwagi na rosnącą temperaturę, później zapadający zmrok, cieplejsze dni pojawia się coraz większa chęć do przebywania na świeżym powietrzu. Na ulicach wsi, miasteczek i miast coraz częściej pojawiają się osoby korzystające z uroków spaceru, jeżdżące na rowerach, rolkach, hulajnogach czy motocyklach, motorach. Warto zadbać o dobrą kondycję słuchu, gdy zewsząd otacza nas hałas i różne dźwięki.

Czy sporty motorowe są uciążliwe?

Warto mieć pasje, jednak należy zwracać uwagę by nie miały one wpływu, nie przeszkadzały ludziom przebywającym w bliższym lub dalszym otoczeniu. Sporty motocyklowe lub rekreacyjne korzystanie z tego środka transportu cieszą się ogromną, niesłabnącą  popularnością, jednak wykazują się wysoką uciążliwością związaną z hałasem. Warto skorzystać ze specjalnych torów przygotowanych do tego typu aktywności – pozwoli to przenieść ryk silników kilku lub kilkunastu pojazdów w to jedno miejsce.

Nie oszukujmy się: wiele osób uważa, że wielką przyjemnością jest jak najszybsza i bardzo głośna jazda. Bardzo często zdarza się, że wprowadza się zmiany w układ wydechowy motorów, by wydawały jak najgłośniejsze dźwięki. Warto zwrócić uwagę, że nie jest to zgodne z prawem.

Należy dbać, by jazda motocyklem odbywała się to z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa (dla osoby kierującej i dla postronnych).

Motocykl, hałas i wpływ na otoczenie

Długotrwała ekspozycja na hałas może mieć negatywne skutki na zmysł słuchu, prowadzić do jego znacznego osłabienia lub nawet utraty (całkowitej lub częściowej), a także powodować szumy uszne. Co może zaskakiwać, wpływa również na układ krwionośny – udowodniono związek hałasu z zaburzeniami tego układu. Aby przeciwdziałać problemom z nadmiernym natężeniem dźwięków przez motocykle w polskim prawie pojawił się zapis o dopuszczalnej liczbie decybeli (94 – 96dB), które mogą one wytwarzać. Przekroczenie tej liczby oraz ingerencja w układ wydechowy pojazdu może skutkować otrzymaniem mandatu lub odebraniem dowodu rejestracyjnego.

Ciekawostką jest to, że liczba decybeli wytwarzanych przez motocykl jest podobna do tych, które wydobywają się z piły motorowej (motocykl – wspomniane 96 dB, piła – ok. 110 dB).

Ogromnie uciążliwe dla jest również korzystanie z motocykli w nocy, gdy jest to czas, kiedy ludzie zażywają odpoczynku nocnego. Hałas podczas ciszy jest nieporównywalnie większy od tego słyszanego w innych sytuacjach, w dzień. Dodatkowo – przeszkadza w śnie, budzi dzieci, dorosłych. Jednorazowe niewyspanie z tego powodu (nie każdy zaśnie po raz kolejny) może nie mieć złego wpływu, a jedynie mało negatywne skutki: powodować bóle głowy czy rozdrażnienie.

Dopiero częste niedosypianie, brak nieprzerwanego 6 – 8 godzinnego odpoczynku może dać katastrofalne efekty: rozproszenie uwagi, różnego rodzaju pomyłki. Przy odpowiedzialnych zawodach lub prowadzeniu samochodu nie można sobie na to pozwolić, trzeba przeciwdziałać, szukać pomysłów na ograniczenie słyszalności głośnych dźwięków.

Bardzo często na taki rodzaj hałasu narażeni są mieszkańcy okolic podmiejskich, które są niedaleko tras szybkiego ruchu czyli miejsc, gdzie pojazdy mogą uzyskać dużą prędkość. 

Przeciwdziałanie takim sytuacjom jest bardzo trudne, prawie niemożliwe. Warto przed zakupem działki do budowy lub mieszkania (domu jednorodzinnego lub w bloku) zorientować się, zasięgnąć informacji czy w bliskiej odległości nie ma toru motorowego lub trasy, po której jeżdżą te pojazdy. Nie daje stuprocentowej pewności, że nie będziemy narażeni na te dźwięki, jednak warto być zapobiegliwym i zminimalizować w jak największym stopniu ryzyko takich sytuacji.

Powtarzające się rajdy motorowe oraz zakłócanie spokoju i wypoczynku nocnego można zgłaszać odpowiednim organom, policji – istnieje możliwość ukarania mandatem lub odebrania uprawnień do jazdy pojazdem.

Zatyczki do uszu

 

Po ochronniki słuchu powinny sięgnąć między innymi, a właściwie to przede wszystkim, osoby poruszające się na jednośladach (motocyklach i motorach) wytwarzających dźwięki o dużej liczbie decybeli. Pozwoli to na ochronę ich słuchu, minimalizacji negatywnego skutku hałasu na organizm człowieka.

Ze stoperów powinni również skorzystać ci, którzy dbają o słuch i jego higienę oraz lubiący ciszę. Zatyczki pomogą też w uzyskaniu skupienia w pracy lub w miejscu, gdzie tego potrzebujemy.
Na rynku dostępne są różne ciekawe rozwiązania związane z ochroną słuchu motocyklistów oraz tych, którzy słyszą dźwięki wydawane przez motor.

Pierwsza z wyżej wspomnianych grup może skorzystać ze stoperów firmy HASPRO przeznaczonych dla miłośników sportów motorowych.

Druga grupa ma szerszy wachlarz możliwości: może skorzystać z wielu rodzajów stoperów: jednorazowych (Multi10 i Tube, HASPRO 1P Foam) i wielorazowych (HASPRO MOTO UNIVERSAL) oraz zatyczek formowanych. Warto również zastanowić się na zatyczkami indywidualnymi na motor, które będę dopasowane na naszego kanału słuchowego.

Warto codziennie pamiętać o ochronie słuchu – dzięki temu znacznie dłużej będziemy cieszyć się z odbioru pięknych dźwięków, które nas otaczają na co dzień. .