Jakie ochronniki słuchu do pracy? Porównanie: nauszniki, zatyczki jednorazowe, zatyczki indywidualne – na wymiar.

Indywidualne środki ochrony słuchu dla pracowników – porównanie najpopularniejszych rozwiązań

Szkodliwe działanie hałasu na słuch jest udowodnione przez liczne badania naukowe. Z tego względu przepisy BHP nakładają na pracodawców obowiązek zapewnienia pracownikom indywidualnych środków ochrony słuchu, w sytuacji, gdy poziom hałasu w pracy przekracza dopuszczalne normy. Ten obowiązek nie podlega dyskusji. Prawo stoi tutaj po stronie pracownika i jego zdrowia. Jednakże na rynku istnieje wiele rodzajów indywidualnych środków ochrony słuchu. Który z nich powinien wybrać pracodawca? W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom najpopularniejszych rozwiązań takich jak nauszniki, jednorazowe zatyczki do uszu i zatyczki indywidualne.

Nauszniki

Nauszniki przeciwhałasowe wyglądają podobnie jak klasyczne słuchawki używane do słuchania muzyki. Składają się z dwóch czasz tłumiących, zakrywających całe małżowiny uszne i połączonych za pomocą pałąka, który utrzymuje je w miejscu i dociska do uszu.

ZALETY

Główną zaletą nauszników ochronnych jest możliwość dopasowania do różnych osób. Pałąki służące do połączenia czasz tłumiących mają spore możliwości regulacji, dlatego ten sam model nauszników może być stosowany przez wiele różnych osób. Pracodawca może zakupić tylko kilka kompletów nauszników, które mogą być stosowane przez pracowników na różnych zmianach. W przeciwieństwie do jednorazowych zatyczek do uszu nauszniki nie tłumią dźwięków całkowicie i nie powodują uczucia kompletnego odcięcia od otoczenia. Ich założenie nie sprawia większych kłopotów, choć konieczność każdorazowego dopasowania „pod siebie” po pracowniku z poprzedniej zmiany może być irytująca.

WADY

Nauszniki ochronne po paru godzinach pracy mogą zacząć przeszkadzać. Tuż po założeniu nie sprawiają większych problemów, ale po pewnym czasie zaczynają ciążyć, a przy pracy w wysokich temperaturach głowa zaczyna się pocić. Co więcej, ich używanie razem z obowiązkowym nakryciem głowy może być utrudnione. Nauszniki zajmują także sporo miejsca, dlatego zakład pracy musi przeznaczyć dodatkowe półki lub szafki do ich schowania, co może wymagać częściowej reorganizacji przestrzeni.

Jednorazowe zatyczki do uszu

Jednorazowe zatyczki do uszu wykonane są z miękkiego i elastycznego materiału, najczęściej z pianki poliuretanowej. Aby założyć taki stoper, należy go ścisnąć, uformować stożek i wprowadzić do ucha. Po umieszczeniu zatyczki w uchu stożek wraca do swojego pierwotnego kształtu i zatyka szczelnie komorę ucha. Jedna para zatyczek może być użyta jedynie raz.

ZALETY

Jednorazowe zatyczki do uszu sprawdzają się idealnie w przypadku rzadkiego stosowania. Jeśli praca w warunkach wysokiego natężenia hałasu ma miejsce jedynie sporadycznie lub w zakładzie planowana jest wizyta innych osób, które będą narażone na hałas np. audytorów, jednorazowe zatyczki powinny wystarczyć. W przypadku ograniczonego użycia jest to rozwiązanie najtańsze i pozwalające na redukcję kosztów.

WADY

 Wiele osób skarży się, że jednorazowe zatyczki do uszu są niewygodne. Główną przyczyną dyskomfortu jest brak możliwości precyzyjnego dopasowania zatyczek do pracowników. Ludzkie uszy mają wiele rozmiarów i kształtów, a jednorazowe zatyczki występują tylko w kilku rozmiarach. Jeśli dany pracownik nie pasuje do żadnej „przeciętnej” grupy, takie stopery będą dla niego źródłem dyskomfortu. Wiele osób „radzi sobie” z tym problemem, zakładając zatyczki w taki sposób, by uniknąć niewygody. Niestety, konsekwencją jest brak skutecznej ochrony słuchu. Inną wadą jednorazowych zatyczek jest nadmierne tłumienie dźwięków. Choć zatyczki ochronne służą do ochrony przed hałasem, ich celem nie jest całkowite wytłumienie wszystkich dźwięków. Pracownik, który nie słyszy niczego wokół, czuje się odcięty od otoczenia i nie ma możliwości swobodnego porozumiewania się ze współpracownikami, a czasem nawet zauważenia w porę niektórych zagrożeń. W przypadku ciągłego użycia cena jednorazowych zatyczek okazuje się bardzo wysoka. Co więcej, wiąże się z produkowaniem ogromnej liczby odpadów, które nie są biodegradowalne.

Indywidualne zatyczki do uszu

Indywidualne zatyczki do uszu to wielorazowe stopery wyprodukowane indywidualnie dla każdego pracownika. W celu ich przygotowania specjaliści zajmujący się ochroną słuchu wykonują wycisk z kanału słuchowego pracownika, a następnie producent robi zatyczki w otrzymanym kształcie. Dzięki temu są one idealnie dopasowane do użytkownika.

ZALETY

Idealne dopasowanie zatyczek do pracownika rozwiązuje całkowicie problem niewygody. Osoba, która je nosi, w zasadzie prawie ich nie czuje. Świadomość noszenia takich zatyczek można porównać z uczuciem noszenia zegarka na ręce lub pierścionka na palcu. Indywidualne zatyczki są lekkie, nie podrażniają kanału słuchowego i pozwalają na jego wentylację. Dźwięki z otoczenia tłumione są selektywnie. Pracownik nie słyszy szkodliwego hałasu, ale może bez problemu porozumiewać się z innymi. Pracodawca, zamawiając zatyczki, może zdecydować o wyborze filtrów dopasowanych do występującego w zakładzie natężenia hałasu. Indywidualne zatyczki można stosować aż 5 lat, co pomaga ograniczyć liczbę odpadów. Co więcej, są to produkty klasy premium, co dodaje prestiżu zarówno firmie, która je zamawia, jak i pracownikowi, który je nosi.

WADY

Na początku stosowania zatyczek konieczne jest używanie środka nawilżającego podczas ich aplikacji. Po pewnym czasie (maksymalnie 10 użyć), silikon robi się bardziej śliski i środek nawilżający nie jest już potrzebny. Poza tym zakładanie i zdejmowanie takich zatyczek wymaga wprawy, więc po ich otrzymaniu pracownik musi poświęcić chwilę, by się tego nauczyć. Po dłuższym stosowaniu nie stanowi to już jednak żadnego problemu.