Co to jest Mizofonia?

Gdy dźwięki bolą

W najprostszym tłumaczeniu, mizofonia to nadwrażliwość na dźwięki, przez które człowiek doznaje gwałtownej, niepożądanej reakcji emocjonalnej w odpowiedzi na określone odgłosy. Nie chodzi tutaj o hałas wydawany przez głośniki sprzętu grającego czy głośne odgłosy z telewizora. To nadwrażliwość na tzw. ciche dźwięki np. kapanie wody
w kaloryferze, szum wiatru, odgłos klimatyzacji lub wentylatorów czy stukanie palcem o stół. Mogłoby się wydawać, że przyczyna schorzenia może tkwić w narządzie słuchu – nic bardziej mylnego. Pacjenci, którzy borykają się z mizofonią mają z reguły prawidłowo rozwinięty organ słuchu.

Źródło choroby leży w szarej substancji Ośrodkowego Układu Nerwowego (potocznie zwanej „szarymi komórkami”), odpowiedzialnej za przetwarzanie emocji i integracji sygnałów zarówno z ciała, jak i ze świata zewnętrznego. Obecnie nie ma leku na tę jednostkę chorobową, a jedynymi środkami wspomagającymi poprawę jakości życia są psychoterapia behawioralna oraz metody stosowane w terapii szumów usznych (np. maskowanie dźwięków innymi dźwiękami). Jednym ze sposobów walki z dokuczliwymi dźwiękami, może być izolowanie się od nich poprzez stosowanie zatyczek przeciwhałasowych, które eliminują (poprzez wyciszenie) dźwięki docierające do narządu słuchu.

HASPRO – indywidualne ochronniki słuchu

HS Profile Sp. z o.o. Oddział w Polsce to firma specjalizująca się w wykonywaniu ochronników słuchu HASPRO dla klientów przemysłowych i indywidualnych. Ochronniki wykonane na podstawie wycisku z kanału słuchowego znajdują idealne zastosowanie podczas pracy, snu, pływania czy koncertów, czyli tak naprawdę we wszystkich sytuacjach, w których chcemy chronić swój słuch. Jak okazuje się, mogą być również bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku schorzenia jakim jest mizofonia.

HASPRO jako recepta dla osób cierpiących na mizofonię

Kilka tygodni temu zgłosiła się do nas Klientka z prośbą o pomoc w doborze ochrony przeciwhałasowej dla swojego nastoletniego syna. Chłopak od dłuższego czasu cierpiał na utrudniającą mu funkcjonowanie w społeczeństwie przypadłość, jaką jest wspomniana na początku mizofonia. Drażniły go dźwięki, na ogół uznawane  i odbierane za ciche. Uciążliwe  i denerwujące było kapanie wody, stukanie palcem o tablicę czy szum klimatyzacji.  Schorzenie utrudniało mu spokojny sen. Chłopak starał się unikać drażniących go dźwięków, to z kolei prowadziło do sytuacji, w których jego zachowanie uznawane było wśród rówieśników za dziwne i niepokojące. Podczas rozmowy telefonicznej, matka nastolatka zaznaczyła, że syn używał już w przeszłości wielu różnych rodzajów ochronników, jednak ze względu na brak efektów, był bardzo rozczarowany ich działaniem. Klientka podzieliła się  z nami szeregiem obaw związanych z ewentualnym zakupem ochronników słuchu.   Po szczegółowej i dogłębnej analizie, nasz specjalista dobrał zatyczki Haspro Relax, Zapewnił, że syn klientki będzie zadowolony, ponieważ ochronniki słuchu wyciszą uciążliwe dla niego odgłosy otoczenia, nie wpływając przy tym jednak na komfort użytkowania.

Po pewnym czasie skontaktowaliśmy się z Panią z zapytaniem czy rozwiązanie, które zaproponowaliśmy przyniosło oczekiwany efekt. Kobieta powiedziała, że syn w końcu odczuł ulgę po założeniu ochronników. Zatyczki znacznie poprawiły jakość snu oraz ogólne samopoczucie chłopaka.

Do dziś nie znaleziono leku, który całkowicie zwalczyłby chorobę, znamy jednak sposoby, aby jej przeciwdziałać. Brak rozwiązań w terapii farmakologicznej bardzo często ogranicza aktywne życie osób cierpiących na mizofonię i zmusza ich do tego, aby nauczyły się żyć z chorobą. Trudne do zniesienia dźwięki skutkują izolacją i odseparowaniem się od społeczeństwa. Zatyczki na wymiar są bardzo dobrym sposobem na zminimalizowanie objawów schorzenia poprzez wyciszenia dźwięków otoczenia i znaczącą poprawę komfortu życia i umożliwienie chorej osobie normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.