Skąd mam wiedzieć, że mój słuch jest uszkodzony?

Uszkodzenia Słuchu

Skąd mam wiedzieć, że mój słuch jest uszkodzony?

Utrata słuchu to proces, który zwykle rozwija się latami. Ponieważ jest on bezbolesny i stopniowy, zostaje prawie niezauważalny. Oznaki ubytku słuchu to na przykład: ból w uszach na skutek hałasu, szumienie w uszach, uczucie lekkiego ogłuszenia po przebywaniu w hałasie (na przykład po usłyszeniu wybuchu lub po koncercie). Ubytki słuchu na skutek przebywania w hałasie mogą powstać niezależnie od wieku.

Pierwsze oznaki uszkodzenia słuchu to trudności ze zrozumieniem innych osób, przede wszystkim w hałaśliwym otoczeniu jak na przykład na dyskotece. Sprawa jest poważniejsza, gdy pojawia się ciągłe szumienie w uszach. Może ono być oznaką poważnego ubytku słuchu: tak zwanego szumu usznego. Trudności w słyszeniu mogą być również spowodowane woskowiną, która blokuje przewód słuchowy lub zapaleniem ucha, które z łatwością można wyleczyć. Jeśli jednak zachodzi podejrzenie utraty słuchu należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Lekarz postawi diagnozę, co jest powodem gorszego słyszenia i poprowadzi dalsze leczenie, jeśli jest ono konieczne.

 

Czy hałas wpływa negatywnie tylko na słuch?

Niektóre osoby reagują na hałas rozdrażnieniem, zmęczeniem, są niespokojne, serce bije im szybciej, wzrasta ciśnienie i poziom kwasu żołądkowego. Hałas może również negatywnie wpływać na skuteczność wykonywania skomplikowanych zadań ze względu na trudności z koncentracją.

 

Czy można słuch ‘trenować’?

Nie, jeśli myślą Państwo, że już przyzwyczailiście się do hałasu, prawdopodobnie został już uszkodzony słuch. Na uszkodzenie słuchu NIE ma lekarstwa, nie pomoże ani terapia ani operacja. Nawet aparat słuchowy nie przywróci słuchu w 100%.

Jak zapobiec uszkodzeniom słuchu?

Jeśli konieczne jest przebywanie w głośnym otoczeniu, należy zawsze nosić ochronniki słuchu. Ochronniki słuchu zmniejszają natężenie dźwięku i dzięki temu zmniejszają ryzyko uszkodzenia słuchu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ochronników słuchu, dlatego wybór odpowiedniego jest bardzo ważny. Przy wyborze odpowiedniego ochronnika warto zapamiętać, że ‘najskuteczniejszy ochronnik to taki, który rzeczywiście jest noszony.’